Jak ugotować ciecierzycę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ciecierzyca należy do roślin strączkowych. Jest bogata w białko, błonnik, witaminy i związki mineralne. Dzięki temu regularne sięganie po to warzywo pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi i stężenia cholesterolu, kontroli apetytu oraz może zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych chorób. Najstarsze ślady, które zostały po niej znalezione na Bliskim Wschodzie, pochodzą prawdopodobnie z okolic 8500–7500 p.n.e., późniejsze pochodzą również z zupełnie innych rejonów, co świadczy o jej szerokim stosowaniu w różnych miejscach na świecie. W kuchni arabskiej ciecierzycę wykorzystuje się do przyrządzenia słynnych falafeli czy humusu, czyli pasty do smarowania pieczywa. W Egipcie nasiona ciecierzycy traktowane są jako afrodyzjak, ponieważ działają silnie pobudzająco.
Ciecierzyca to warzywo, które sprawdza się w wielu przepisach. Wiele osób jednak z niej rezygnuje, gdyż nie są pewni, jak się gotuje jej nasiona. Najlepiej sprawdza się ona w:
- pastach,
- hummusie,
- sałatkach,
- makaronie
- farszach,
- kotletach.
Gotowanie ciecierzycy to dość czasochłonne zajęcie. Jednak przed gotowaniem nie należy zapomnieć o namaczaniu strączków. Najlepiej robić to w wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki sody przez całą noc. Dzięki temu będzie odpowiednio miękka i gotowa do dalszej obróbki. Najlepiej to zrobić wieczorem i pozostawić ją w wodzie na całą noc. Należy wybrać większy garnek lub naczynie, gdyż pod wpływem wody ciecierzyca napęcznieje. Rano należy ją odcedzić i wypłukać w zimnej wodzie. A zatem jak ugotować ciecierzycę? Oto najprostszy przepis na miękką ciecierzycę:
- Ciecierzycę włóż do garnka. Zalej ją wodą. Najlepiej skorzystać z proporcji: 3 szklanki wody na 1 szklankę ciecierzycy. Całość posól 1 łyżeczką soli.
- Zagotuj wodę z ciecierzycą.
- Gotuj nasiona około 80 minut od zagotowania. Oczywiście to ile czasu należy gotować cieciorkę, zależy od użytego garnka, ilości surowca, czy czasu namaczania. Jeśli chcesz wiedzieć, dokładnie ile minut należy gotować cieciorkę, to możesz sprawdzać jej miękkość za pomocą widelca.
Nasiona ciecierzycy w porównaniu do rodzimego grochu są duże i jasne (odmiana kabuli). Po ugotowaniu nabierają miękkości, ale się nie rozpadają. Mają lekko orzechowy smak, podobnie jak ciecierzyca desi, która jednak ma mniejsze ziarna i występuje w wielu kolorach, m.in. zielonym, brązowym, czerwonym i czarnym.
Ciecierzyca jest niezwykle zdrowa. Znajdziemy w niej zarówno witaminę A, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu wzrokowego, oraz szereg witamin z grupy B, wspierających układ nerwowy. Na szczególną uwagę zasługuje również spora dawka kwasu foliowego zawartego w niniejszej roślinie. Kwas foliowy odpowiedzialny jest za regulację wzrostu oraz prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek ciała. Ponadto składnik ten jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki.
Ten sprawdzony sposób na gotowanie ciecierzycy pozwoli Ci cieszyć się pyszną bazą do wielu posiłków. Teraz gdy wiesz już jak zrobić oraz jak długo gotować cieciorkę, by była dobra, możesz sięgać po dania na jej bazie.