Jak ugotować bób z masłem? Co jeszcze warto wiedzieć?
Bób jest rośliną jednoroczną z rodziny bobowatych. Bób zaliczany jest do roślin strączkowych i chętnie wykorzystywany jest w diecie wegańskiej, ponieważ zawiera spore ilości białka roślinnego. Bób świeży możesz zakupić w sklepach w lipcu lub sierpniu, ponieważ wtedy dojrzewa. Poza sezonem możesz wykorzystać bób mrożony. W dalszej części dowiesz się jak zrobić pyszny gotowany bób z odrobiną masła. Przepis na bób gotowany na maśle jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Aby przyrządzić bób warto wykorzystać do tego świeże nasiona - jednak równie dobrze sprawdzą się mrożone. Bób gotowany możesz podać na obiad lub na kolację. Świetnie sprawdzi się także jako szybka przekąska.
A więc jak ugotować bób z masłem? Na początek przygotuj 0,5 kg świeżego bobu, ćwierć kostki masła, 3 ząbki czosnku oraz sól. Świeży bób opłucz pod bieżącą wodą i odsącz z nadmiaru wody na sicie. Następnie przygotuj odpowiednią ilość wody i zagotuj ją. Do gotującej się wody dodaj wcześniej przygotowany bób oraz odrobinę soli. Bób gotuj do miękkości (około 15 minut). Czosnek obierz i posiekaj w drobną kostkę. Następnie rozgnieć go na papkę z odrobiną soli. W garnku rozpuść masło, dodaj do niego czosnek, wymieszaj i wyłącz ogień. Następnie do masła dodaj bób, odrobinę soli i dokładnie wymieszaj. Bób z masłem podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
Bób stanowi również doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych, a także witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Do składników mineralnych występujących w bobie możemy zaliczyć wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Bób stanowi również doskonałe źródło kwasu foliowego, witaminy A, niektórych witamin z grupy B, witaminy C oraz witaminy K. Potas wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Spożywanie odpowiedniej ilości tego składnika mineralnego pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo potas wpływa na prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Magnez natomiast korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego oraz układu mięśniowego. Odpowiednia podaż magnezu pozytywnie wpływa na rozkurczanie i rozluźnianie mięśni. Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Zapewnia naturalną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ma także bardzo ważny wpływ na proces prawidłowego widzenia. Z kolei witaminy z grupy B mają bardzo ważny udział w regulacji metabolizmu całego organizmu. Pozwalają utrzymać prawidłową budowę błon komórkowych, a kwas foliowy ma bardzo silny wpływ na utrzymanie i prawidłowy rozwój ciąży.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować smaczny bób z masłem. Najlepszy bób gotowany jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Warto włączyć go do swojego jadłospisu, ponieważ posiada szereg składników odżywczych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Nasiona roślin strączkowych świetnie sprawdzają się jako źródło białka podczas stosowania diety wegańskich oraz wegetariańskich.