Jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Żelazo, to niezwykle cenny pierwiastek, który bierze udział w wielu reakcjach zachodzących w organizmie. Wchodzi w skład hemoglobiny, czyli barwnika krwi, a także licznych enzymów. Żelazo jest wchłaniane z pożywienia w jelicie cienkim, jednak by proces ten był w pełni wydajny, potrzebne jest odpowiednie stężenie kwasu solnego w żołądku. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny dla zdrowia układu krwionośnego, ale i całego organizmu, a jego niedobór może być nawet niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli cierpisz na deficyt tego pierwiastka, to pewnie zastanawiasz się jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie. Najprostszy sposób to włączenie do swojego menu pokarmów, które są w niego bogate.
Jego najlepsze źródła to:
- czerwone mięso,
- podroby,
- jaja,
- pestki dyni,
- kakao,
- fasola biała,
- kasza jaglana.
W organizmie żelazo pełni głównie ważną rolę w transporcie tlenu przez hemoglobinę. To niezwykle istotna funkcja, która pozwala utrzymać prawidłowe działanie wszystkich komórek organizmu. Pierwiastek ten, jednak potrzebny jest również do regulowania pracy układu nerwowego.
Dostarczanie większej ilości produktów zawierających żelazo, to sprawdzony sposób, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo jego niedoboru. Jednak należy również zadbać o to, by pierwiastek mógł też zostać w pełni wykorzystany przez ciało. By zwiększyć wchłanianie żelaza należy:
- Zjadać produkty bogate w ten pierwiastek w towarzystwie witaminy C i owoców.
- Unikać kawy i herbaty do posiłków bogatych w żelazo. By poprawić absorpcję należy też zrobić odstęp w piciu kawy i herbaty, wynoszący co najmniej 30 minut od zjedzonego posiłku.
- Nie łączyć produktów dostarczających żelazo z tymi bogatymi w wapń.
Skąd wiadomo, że brakuje nam tego pierwiastka? Warto zwrócić uwagę na objawy niedoboru żelaza, są to na przykład:
- osłabienie,
- zapalenie,
- świąd skóry,
- osłabiona koncentracja,
- zawroty głowy,
- tachykardia,
- bóle głowy,
- łamliwość włosów i paznokci.
Jednym z niezwykle ciekawych, ale również bardzo charakterystycznych objawów deficytu tego pierwiastka jest też ogromna chęć na spożywanie lodu. Niedobór żelaza może być niezwykle niebezpieczny dla organizmu, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Brak żelaza może powodować anemię i skutkować częstymi osłabieniami i omdleniami. Choć wiesz już jakie produkty jeść, by zwiększyć ilość żelaza w diecie, to jednak może to być niewystarczające. Gdy problem leży nie w słabej jakości diety, a raczej w podłożu organicznym, trzeba zastanowić się nie tylko jak dostarczyć, ale również zwiększyć jego odpowiednie wchłanianie i wykorzystanie przez organizm.
Pomysł na danie, które pozwala najszybciej dostarczyć dużych ilości żelaza? To niewątpliwe wątróbka, to ona jest królową żelaza. Jednak dla wielu osób jest to produkt raczej odrzucający niż apetyczny. Dlatego warto sięgnąć również po pieczony pasztet, który również zawiera podroby, jednak w wersji łatwiejszej do przełknięcia. Osobny na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej mogą natomiast sięgnąć po pastę z białej fasoli, czy kotleciki z kaszy jaglanej i pestek dyni.