Jak szybko przytyć? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dieta na przytycie często kojarzona jest z jedzeniem dużej ilości niezdrowego jedzenia typu fast-food. Jednak nic bardziej mylnego — dieta taka powinna być bogata w wiele produktów, które cechują się dużą wartością energetyczną oraz odżywczą. Spożywanie dużej ilości fast-foodów oraz słodyczy może prowadzić do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej, oraz do rozwoju wielu problemów zdrowotnych (np. insulinooporności lub cukrzycy typu 2). W dalszej części poznasz sprawdzony sposób na wprowadzenie diety na przytycie. Poznasz również najlepsze porady, odnoście produktów wskazanych oraz przeciwwskazanych w tym rodzaju diety. Na naszej stronie internetowej znajdziesz pomysł na wiele dań, które można włączyć podczas diety na przytycie.
A więc jak szybko przytyć? Aby przytyć niezbędna jest dieta z nadwyżką kaloryczną. Szybkie tycie może powodować rozstępy na skórze, nadwagę lub otyłość, a także nudności, lub wymioty. Aby zdrowo i bezpiecznie przytyć, należy zwiększyć kaloryczność diety o około 300 kcal. Po tygodniu należy dodać do diety dodatkowe 100 kcal (w sumie 400 kcal) a po kolejnym tygodniu kolejne 100 kcal (w sumie 500 kcal więcej niż wynosi całkowita przemiana energetyczna organizmu). W okresie nadwyżki kalorycznej sięgaj po produkty z wysoką gęstością odżywczą. Makroskładniki w diecie na przytycie powinny wynosić około 19-24% białka, 45-50% węglowodanów oraz 30-35% tłuszczów.
A co jeść żeby przytyć? Warto sięgać po pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego, które znajdziemy w chudym mięsie, rybach, jajach, jogurtach oraz serach twarogowych. W diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej dobre źródło białka stanowią natomiast tofu, nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz kasze. Do produktów wysokokalorycznych, które warto włączyć do diety, aby zgrubnąć możemy zaliczyć:
- świeże owoce, np. winogrona, banany, mango — które zawierają składniki mineralne oraz witaminy;
- suszone owoce (morele, figi, rodzynki czy śliwki);
- orzechy oraz masło orzechowe;
- tłuste ryby morskie, które stanowią dobre źródło białka oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych;
- oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy);
- awokado;
- jaja kurze;
- pełnotłusty nabiał.
W diecie warto unikać jednak produktów spożywczych, do których możemy zaliczyć:
- fast-foody;
- słodycze;
- napoje gazowane typu cola.
Podsumowując: wiesz już jak utyć. Produkty spożywcze spożywane podczas nadwyżki kalorycznej powinny zawierać wartości odżywcze. Dieta bogato energetyczna nie powinna składać się z produktów typu fast-food oraz słodyczy, ponieważ ich nadmierna podaż może prowadzić do wielu powikłań w późniejszym etapie. Dobrze zbilansowana dieta wysokokaloryczna powinna składać się z wartościowych warzyw i owoców, tłustych ryb morskich, orzechów oraz nasion roślin strączkowych. Podczas każdej diety warto zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ dym papierosowy może mniejsza apetyt. Dodatkowo posiłki na diecie wysokokalorycznej powinny być dobrze doprawione oraz kolorowe, aby zachęcić do ich zjedzenia.