Jak suszyć miętę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mięta to rodzaj rośliny bardzo popularnej w polskiej i nie tylko, kuchni. Rośnie na całym świecie, poza Antarktydą i Ameryką Południową, na terenach wilgotnych, mokrych czy suchych stepach. Jako miętę zaliczamy około 24 gatunki roślin z rodziny jasnotowatych.
Mięta używana jest w kuchni jako przyprawa nadająca charakterystycznego, odświeżającego smaku, ale również jako lecznicza herbata. Od wielu, wielu lat stosowana jest jako specyfik na różne dolegliwości. Wspomniano o mięcie również w Starym Testamencie, co może wskazywać, od jak dawna jest doceniana. Na pewno jej popularność również związana jest z tym, że mięta rośnie podobnie jak chwast, co pozwala mieć ją zawsze na wyciągnięcie ręki.
Herbata z miętą, a więc napar z suszonych liści, szczególnie często polecana jest przy trudnościach z trawieniem. Szczególnie po ciężkim, wzdymającym posiłku napar z mięty ma zmniejszyć dyskomfort. Dzieje się tak za sprawą regulacji perystaltyki jelit, działania rozkurczowego i działania wiatropędnego, które niweluje uczucie ciężkości. Polecana jest również osobom z zespołem jelita drażliwego, w czasie zapalenia dróg żółciowych i przy chorobach wątroby czy innych chorobach jelit. Wskazuje się, że taka niepozorna herbatka może również pobudzić apetyt, złagodzić nerwy, a nawet pomóc przy bólach mięśni czy stawów.
Aby powstał taki zdrowotny napar, potrzebny jest oczywiście susz. Oczywiście można zakupić gotową herbatę w aptece lub sklepie, ale dużo lepsza w smaku będzie taka ususzona samodzielnie. Jak suszyć miętę, by była najlepsza do herbaty?
Na początku należy ściąć gałązki mięty. Mięta ogrodowa najlepsza jest do ścięcia latem. Jeśli nie masz swojego ogródka, możesz samemu zerwać mięte w lesie. Następnie koniecznie trzeba je dokładnie umyć, otrząsnąć z nadmiaru wody i pozostawić na ręczniku papierowym do wyschnięcia. W tym czasie warto również dokładnie obejrzeć liście mięty i usunąć te, które nie wyglądają za dobrze.
Suszenie można wykonać w piekarniku, w suszarce lub na świeżym powietrzu.
W piekarniku: Blachę z piekarnika wyłóż papierem. Z łodyg oberwij listki i ułóż na blasze cienką warstwą. Ustaw piekarnik na 35 st. C i susz z uchylonymi drzwiczkami piekarnika. Jeśli minimalna temperatura to 50 st. C, to co 5-10 minut wyłączaj piekarnik i zostawiaj do ostygnięcia. Powtarzaj kilkukrotnie, aż listki będą suche.
W suszarce: Obierz łodygi z listków. Ułóż liście równomiernie na tackach suszarki i włącz urządzenie.
Powietrzem: to metoda bez suszarki lub innego sprzętu w domu. Potrzebne będzie suche, przewiewne pomieszczenie, suszarka do ubrań i sznurek. Gałązki złóż w małe bukieciki. Odetnij kawałek sznurka i na obu końcach zawiąż po jednym bukieciku z gałązek. Następnie zawieś gotowy zestaw na dwóch drucikach/sznurkach suszarki, by nie stykały się ze sobą. To mój sprawdzony sposób na zachowanie listków mięty na dłużej.
Używając suszarki lub piekarnika, należy pamiętać o tym, że zioła tracą swoje właściwości w temperaturze wyższej niż 35 st. C i nie należy suszyć jednocześnie kilku rodzajów ziół, ponieważ uwalniane olejki eteryczne będą na siebie oddziaływały i wpływały na aromat suszonych ziół.
Teraz wysuszone listki wystarczy skruszyć, umieścić w słoiku lub puszce i cieszyć się pyszną, miętową herbatką. Najlepiej przygotować herbatę miętową zalewając ją wrzątkiem i parząc około 5 minut. Jeśli nie chcesz bawić się w suszenie mięty, możesz również zaparzyć jej świeże listki.
Biorąc pod uwagę dobre działanie mięty, należy również pamiętać, że jej nadmiar może mieć negatywne skutki. Wypicie nadmiernych ilości mięty może skutkować zgagą, podrażnieniem błony śluzowej żołądka lub problemami z oddychaniem czy reakcją alergiczną. W związku z tym kobiety w ciąży również powinny skonsultować z lekarzem czy mogą pozwolić sobie na popijanie mięty.
Mam nadzieję, że nasze wskazówki jak wysuszyć miętę okazały się pomocne i wykorzystasz ten pomysł na domowe zapasy również do innych ziół czy kwiatów.