Jak suszyć jabłka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jabłka to niezwykle smaczne owoce. Można z nich stworzyć równie smaczne przekąski, na przykład jabłka suszone. Jednak jak suszyć jabłka, by były odpowiednio przygotowane? Oto sprawdzony sposób:
- Jabłka dobrze wyszoruj i wytrzyj.
- Możesz obrać je ze skórki, jednak nie jest to konieczne.
- Usuń z jabłek gniazda nasienne i pokrój je w plasterki. Pamiętaj, by nie były zbyt grube.
- Jabłka możesz wysuszyć na dwa sposoby:
- w piekarniku: w temperaturze około 50 do 70 stopni C, przez około 4 godziny, przy włączonym termoobiegu,
- w suszarce do owoców: w temperaturze od 40 do 70 stopni C, zabierze to około 3 - 4 godziny.
Jabłka możesz również suszyć na kaloryferze, czy nad piecem jednak są to metody niezwykle czasochłonne.
Suszenie jabłek w domu to proces, który nie tylko pozwala na ich dłuższe przechowywanie, ale również na stworzenie naprawdę smacznych przekąsek, które sprawdzą się nie tylko podczas oglądania filmów, ale również na długie podróże. Pewnie zastanawiasz się, ile czasu zabiera ich dokładne wysuszenie. Cóż, na pewno jest to dość długotrwały proces. Jabłka muszą pozbyć się całej wody, by stały się chrupiące, ale również, by ich dłuższe przechowywanie było możliwe. Niezwykle ważna jest też temperatura suszenia. W suszarce do owoców nie musisz się o nią martwić, zwykle jest ustawiona automatycznie, dzięki czemu Twoje owoce na pewno będą odpowiednio przygotowane. Jeśli korzystasz z piekarnika, to pamiętaj, by nie wybierać zbyt wysokiej temperatury. Nie da się wysuszyć jabłek w np. 200, czy nawet 100 stopniach C. W tak wysokich temperaturach Twoje jabłka nie tylko mogą się spiec lub ugotować, ale również stracą większość swoich cennych właściwości, co oczywiście nie jest dobre.
Teraz gdy już wiesz, jak zrobić smaczne suszone jabłka, możesz wykorzystać ten wspaniały pomysł na doskonałą przekąskę. Najlepiej sprawdzają się do tego soczyste, dojrzałe, świeże i ładne jabłka. Idealnie, jeśli jest to jesienna odmiana. Bardzo ważne jest też sprawdzenie, czy jabłka są świeże, ale również wolne od gnicia, pleśni, czy skaz. Tylko takie jabłka dobrze przechowywać dłużej. Jeśli Twój owoc, choć w jednym miejscu miał pleśń - koniecznie go wyrzuć. Nie odkrawaj tylko kawałka z pleśnią, to nie uchroni pozostałej części przed psuciem. Na to jest już za późno. Jeśli widzisz, choć małą ilość pleśni, oznacza to, że cały owoc jest już zepsuty. Jest to ważne głównie ze względu na naprawdę długie przechowywanie po suszeniu. Toksyny pleśni akumulują się w produkcie, a także ludzkim organizmie. Nie jest to więc bezpieczne.
Jak przechowywać suszone jabłka? Po pierwsze Znajdź odpowiednie pojemniki - najlepiej szklane, dobrze by były z ciemnego szkła - możesz owoce przechowywać w słoikach. Sprawdzą się również metalowe. Muszą posiadać przykrywki. Nie przechowuj jabłek w pojemnikach plastikowych ani papierowych torebkach, gdyż łatwo zmiękną. Po drugie, pamiętaj, by trzymać pojemniki w miejscu zaciemnionym i zimnym. Pojemnik z suszonymi jabłkami należy postawić w ciemnym i suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Wilgoć, wysoka temperatura, powietrze oraz światło sprawiają, że suszone jabłka tracą smak i aromat.