Jak suszyć grzyby w piekarniku? Co jeszcze warto wiedzieć?
W okresie jesiennym chętnie chodzimy na grzyby. W lesie możemy znaleźć podgrzybki, prawdziwki (borowiki szlachetne), kurki (pieprzniki jadalne), koźlaki i wiele innych grzybów. Ale jak długo oraz w jakiej temperaturze je suszyć, aby nadawały się do spożycia również poza sezonem ich wzrastania? Na to pytanie poznasz odpowiedź w dalszej części artykułu. Grzyby jadalne chętnie wykorzystywane są w kuchni polskiej jako dodatek di pysznych sosów grzybowych lub stosowane są jako składnik bigosu. Grzyby wykorzystujemy również do przygotowania farszów grzybowych do krokietów oraz pierogów.
A więc jak suszyć grzyby w piekarniku? W pierwszej kolejności oczyść dokładnie grzyby. W tym celu wyczyść ogonki oraz kapelusze na sucho z mchu, ziemi, liści oraz igieł. Jeśli chcesz wysuszyć maślaki, to zdejmij z ich kapeluszy skórkę. Następnie sprawdź, czy grzyby do suszenia nie posiadają charakterystycznych dziurek, w których żyją robaki. Oczyszczone grzyby podziel na równe kawałki — w tym celu ogonki oddziel od kapeluszy. Kapelusz pokrój na równe kawałki. A na czym suszyć grzyby? Porcjowane kawałki grzybów ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Grzyby susz w temperaturze 40-50°C w piekarniku elektrycznym z funkcją termoobiegu. Grzyby możesz również suszyć w piekarniku gazowym, jednak kontroluj temperaturę, aby nie przekroczyła 50°C.
Ile suszyć grzyby? To ile godziny należy suszyć grzyby, zależy w głównej mierze od zawartości w nich wody oraz od wielkości suszonych kawałków. Im bardziej mięsiste i większe kawałki grzybów do suszenia tym czas ich suszenia będzie dłuższy. Ważne aby co jakiś czas sprawdzić stopień wysuszenia grzybów.
Grzyby leśne poza walorami smakowo-zapachowymi posiadają również niektóre składniki odżywcze, które spożywane w odpowiednich ilościach przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w nich białko, ryboflawinę oraz niacynę. Grzyby są także niskokaloryczne, dlatego warto włączyć je do diety, aby ją urozmaicić. Do składników mineralnych obecnych w grzybach możemy zaliczyć potas, fosfor oraz magnez. Dodatkowo znajdziemy w nich miedź, cynk, żelazo, mangan, molibden czy selen. Potas ma szczególne znaczenie w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz wpływa na poprawę koncentracji. Grzybów nie powinny spożywać osoby zmagające się z chorobami ze strony układu pokarmowego, ponieważ ich spożywanie może powodować dolegliwości bólowe.
Podsumowując: grzyby leśne warto poddać procesowi suszenia, aby spożywać je również poza sezonem ich dojrzewania. Grzyby suszone to doskonały dodatek do wielu dań, dodatkowo grzyby suszone posiadają charakterystyczny aromat, których nadaje daniom piękny, grzybowy zapach. Grzyby suszone chętnie wykorzystywane są do przygotowania dań wigilijnych — między innymi pierogów z grzybami, uszek z grzybami lub kapusty z grzybami suszonymi. Dodatkowo grzyby suszone możemy wykorzystać do przygotowania farszów do krokietów lub do przygotowania zapiekanek makaronowych. Grzyby suszone świetnie sprawdzą się także do przygotowania aromatycznych sosów grzybowych.