Jak sparzyć jajko? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jajka to produkt, który bardzo łatwo dostać w każdym sklepie. Są podstawą wielu dań. Wiele osób jednak wie, że mogą być źródłem niebezpiecznych drobnoustrojów, które przyczyniają się zatrucia i gorszego samopoczucia. Dlatego używając jajek, należy zadbać o odpowiednią higienę.
Jeśli chcesz używać jaj do deserów, to najlepiej jest je wcześniej sparzyć. A więc jak sparzyć jajko? Oto sprawdzony sposób:
- Zagotuj wodą w garnku lub czajniku.
- Przelej ją do wysokiego naczynia.
- Jajka wkładaj pojedynczo do naczynia, używając szczypiec lub po prostu łyżki.
- Zostaw jajko w gorącej wodzie przez 10 sekund.
- Jajko wyciągnij delikatnie z wody, uważając, by nie poparzyć się.
- Jajko odłóż do czystego naczynia i ostudź je.
Jajka są podstawą diety. Można je wykorzystywać w wielu daniach. Od słodkich, po wytrawne. Jednak należy pamiętać, że nie jest to produkt czysty. Dobry pomysł na to jako odpowiednio przygotować je do dalszej obróbki stanowi ich sparzenie. Zastanawiasz się, jak dobrze sparzyć jajko? To nic trudnego, choć należy zachować sporą ostrożność. Jajka parzy się we wrzątku, przez co łatwo się poparzyć. Parzenie jajek powinno więc być niezwykle uważnym procesem.
Jajka spożywane na surowo, w drinkach, koktajlach, lodach, sosach lub tatarze, niosą ryzyko zatrucia salmonellą, która może być obecna na powierzchni skorupki lub w środku, w białku i żółtku. Wyparzanie jajek jest więc metodą zabezpieczenia przed zatruciem. Salmonella nie lubi jednak ciepłych temperatur, dlatego jajko należy zamoczyć we wrzątku. O ile nigdy nie mamy całkowitej pewności czy środek jajka nie jest zainfekowany, można pozbyć się bakterii salmonelli z powierzchni skorupki, co zminimalizuje ryzyko zatrucia po zjedzeniu potrawy, w której skład wchodzą surowe jajka. Pałeczki salmonelli giną w temperaturze 60-65°C, dlatego nie trzeba jajek wkładać do wrzątku o temperaturze 100 stopni C. Warto jednak, by temperatura była dość wysoka.
Salmonella to niezwykle groźna bakteria, którą najłatwiej zarazić się właśnie poprzez spożycie produktów zawierających surowe jajka lub inny nabiał. Pałeczki salmonelli mogą też przenosić na żywność muchy, osy, karaluchy i gryzonie. Dlatego wszystkie produkty należy zawsze odpowiednio zabezpieczać przed niepożądanymi kontaktami. W sprzyjających warunkach salmonella może oprócz zatrucia pokarmowego wywołać zakażenie ogólnoustrojowe. Czasami dochodzi nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, septycznego zapalenia stawów, zapalenia kości i szpiku, a nawet zapalenia płuc lub głębokiego zakażenia tkanek miękkich.
Zastanawiasz się, jak długo należy wyparzać jajka? Nie ma jednej zasady, która ustala, ile czasu jajka powinny spędzić we wrzątku. Jednak zwykle przyjmuje się, że powinno to być minimum 10 sekund.
Oczywiście istnieją również inne sposoby na to jak zabezpieczyć jajka. Jajko można przemyć wacikiem nasączonym octem, jeśli chcemy oczyścić je z zabrudzeń. Pamiętaj również o tym, że oprócz jajek należy też umyć ręce i powierzchnie, które to jajko dotykało. Dzięki temu mamy pewność, że unikniemy groźnych zakażeń.