Jak smażyć schabowe? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kotlety schabowe to danie, które wciąż króluje na polskich stołach w wielu rodzinach. Nie ma się co dziwić, danie jest proste i pyszne, pod warunkiem że wiesz, jak smażyć schabowe. To nic trudnego, wystarczy, że zaopatrzysz się w takie składniki jak: mięso, najlepiej ze schabu wieprzowego, bułka tarta, jajka i odrobina oleju.
W pierwszej kolejności przygotujemy panierkę ze składników, które na pewno masz w swoim domu. Dzięki niej mięso będzie jeszcze bardziej delikatne, a przy tym wszystkim wyraziste.
- Mięso dokładnie umyj, oczyść i osusz.
- Delikatnie osusz i dopraw za pomocą doli i pieprzu.
- Do miski rozbij jajka i roztrzep, do drugiej miski wsyp bułkę tartą.
- Zamocz mięso w jajku, a następnie obtocz w bułce tartej.
- Usmaż mięso na rozgrzanym oleju rzepakowym z każdej strony przez około 5 minut, dzięki temu nasza panierka do kotletów będzie idealna.
W moim przepisie użyłam bułkę tartą, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Jeśli już znasz przepis na kotlety schabowe i wiesz, jak przygotować tradycyjne i najlepsze kotlety przygotuj je w swoim domu i przekonaj się, jakie są pyszne, będzie to idealny pomysł na obiad dla całe Twojej rodziny. Nie zapominaj o dodatku warzyw i źródła węglowodanów. Idealnie sprawdzi się tutaj ziemniaczane puree. Ziemniaki wbrew pozorom to nie są tylko niepotrzebne kalorie na talerzu. Jakiś czas temu zyskały złą sławę ale nadszedł czas aby je odczarować. Są one niskokaloryczne i łatwostrawne, zawierają witaminę C, potas i wapń, dodatkowo są powszechnie dostępne i tanie. Ich kaloryczność zależy w dużej mierze od sposobu przygotowania i obróbki termicznej. Te gotowane na parze będą dietetyczne lub jak niektórzy mówią fit. Te, które pokroimy w słupki i usmażymy jako frytki na głębokim tłuszczu, będą już charakteryzowały się większą kalorycznością, aczkolwiek zostajemy przy naszych gotowanych ziemniakach.
Pomimo tego, że ziemniaki polecane są na diecie lekkostrawnej i charakteryzują się niską kalorycznością w 100 g, warto pamiętać, że nie każdy powinien po nie sięgać w dowolnych ilościach.
Mam tutaj na myśli wszystkie osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, czyli z insulinoopornością czy już rozwiniętą cukrzycą typu 2. W diecie cukrzycowej zaleca się spożywanie głównie produktów o niskim indeksie glikemicznym, a ziemniaki mają ten indeks bardzo wysoki, bo, aż 95.