Jak smażyć łososia? Co jeszcze warto wiedzieć?
Łosoś smażony to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Jeśli zastanawiasz się, jak usmażyć soczystego łososia na patelni koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Smażonego łososia warto podać z dodatkiem gotowanych lub pieczonych ziemniaków, a także z surówką przygotowaną na bazie świeżych sezonowych warzyw, przetworów lub kiszonek. Smażony łosoś świetnie sprawdzi się również jako dodatek do sałatek. Wystarczy dobrze go wystudzić, pokroić w kostkę i wymieszać np. z warzywami. Do smażenia możesz wykorzystać łososia świeżego lub mrożonego (aby rozmrozić łososia warto wyciągnąć go dzień wcześniej z zamrażarki i pozostawić w lodówce, powolne rozmrażanie sprawia, że ryba nie traci swoich właściwości odżywczych). Do smażenia możesz wykorzystać filet ze skórą lub dzwonki z łososia.
A więc jak przygotować oraz jak smażyć łososia? Na początek filet z łososia ze skórą podziel na mniejsze kawałki i oprósz solą. Następnie na patelni rozgrzej olej (np. rzepakowy), aby osiągnął temperaturę 160 – 180°C. Przed włożeniem łososia na patelnię zmniejsz ogień pod patelnią na średni. Smażenie łososia zacznij od strony skóry i smaż go przez około 3 minuty. Następnie filet z łososia odwróć na drugą stronę i smaż go przez około 30 sekund (aby delikatnie zarumienić mięso). Tak usmażony łosoś jest bardzo soczysty.
A jak zrobić smażone dzwonki z łososia? Aby usmażyć dzwonko z łososia opłucz go pod bieżącą wodą i osusz. Następnie dopraw do smaku solą oraz pieprzem i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie na patelni dobrze rozgrzej olej i smaż rybę po około 4 minuty z każdej strony.
Mięso ryb zawiera spore ilości składników odżywczych. Łosoś zaliczany jest do tłustych ryb morskich i zawiera spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. W łososiu znajdziemy spore ilości białka, które jest łatwo przyswajalne. Białko w organizmie człowieka wykorzystywane jest do tworzenia tkanki mięśniowej, a także odpowiada za uczucie sytości po posiłku. Dodatkowo łosoś stanowi bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 korzystanie wpływa na pracę układu krążenia, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi oraz wspiera funkcje układu nerwowego. W łososiu znajdziemy również niektóre witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę E oraz witaminę D. Do składników mineralnych obecnych w łososiu możemy zaliczyć potas, fosfor, selen, wapń, żelazo, magnez, cynk, fluor oraz jod.
Podsumowując: wiesz już jak usmażyć łososia na oleju. Najlepszy łosoś jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, jednak równie dobrze smakuje na zimno. Tłuste ryby morskie stanowią bogactwo cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Łosoś smażony doskonale smakuje z dodatkiem pieczonych lub gotowanych ziemniaków, a także surówek przygotowanych na bazie sezonowych warzyw. Poza sezonem łososia możemy podać z surówką z kiszonej kapusty.