Jak smażyć karpia? Co jeszcze warto wiedzieć?
Smażony karp często podawany jest podczas kolacji wigilijnej. W dalszej części dowiesz się jak usmażyć filety oraz dzwonki karpia. Sprawdzony przepis na karpia smażonego jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty spożywcze niezbędne do jego przygotowania dostępne są w większości sklepów spożywczych.
A więc jak smażyć karpia? Na początek przygotuj dzwonki lub filety karpia, sól, mąkę oraz olej rzepakowy. Mięso ryby umyj, dokładnie osusz ręcznikiem papierowym, oprósz solą oraz pieprzem. Rybę obtocz w mące i strzep jej nadmiar. Na patelni rozgrzej olej. Rybę smaż na oleju rzepakowym z dwóch stron. A ile czasu smażyć karpia? Filet z karpia smaż od strony skóry przez około 5 minut, następnie odwróć go na drugą stronę i smaż 3 minuty. Dzwonki z karpia smaż na rozgrzanym tłuszczu po 5-6 minut z jednej strony.
A do czego jeszcze możesz wykorzystać karpia? Doskonałym pomysłem na wykorzystanie karpia w kuchni jest ugotowanie zupy rybnej z dodatkiem warzyw - zupa taka nie dość, że smaczna dostarczy do naszego organizmu sporych ilości witamin i składników mineralnych. Kolejnym pomysłem na wykorzystanie karpia jest przygotowanie galarety rybnej - przepisy na ryby w galarecie są bardzo proste w przygotowaniu, dlatego bez obawy możesz przygotować je na wigilijny stół. Dania z karpia możemy przygotować także na obiad - w formie pieczonej w piekarniku, smażonej czy gotowanej. Aby posiłek był urozmaicony, podaj go z kaszą, ryżem lub ziemniakami oraz surówką z sezonowych warzyw, lub z kapustą kiszoną. Karpia można także uwędzić i podawać jako przystawkę. Karp pieczony jest daniem mniej kalorycznym niż karp smażony.
Karp zaliczany jest do ryb słodkowodnych z rodziny karpiowatych. W środowisku naturalnym występuje np. W zlewiskach Morza Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego, jednak w celach konsumpcyjnych hodowany jest również w zbiornikach. Karp w naturalnych warunkach może osiągać długość około 1 metra i wagę ponad 30 kg. Karp ze względu na swoje zastosowanie w kuchni zaliczany jest do najważniejszych ryb gospodarczych. Karp to ryba średnio-tłusta. Cechuje się dużą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6. Odpowiednia podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może korzystanie wpływać na pracę mózgu oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Karp stanowi także źródło niektórych witamin z grupy B, wapnia, fosforu, potasu, żelaza i sodu. Znajdziemy w nim także spore ilości łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Fosfor, który jest obecny w karpiu, zaliczany jest do składników mineralnych. Pełni on w naszym organizmie wiele funkcji. Fosfor bierze udział w mineralizacji kości oraz zębów. Dodatkowo uczestniczy w przemianach tłuszczów i węglowodanów.
Podsumowując: wiesz już, jak smażyć karpia. Karp smażony dobrze smakuje z dodatkiem surówki z kiszonej kapusty oraz z gotowanymi ziemniakami. Karpia najlepiej smażyć po osuszeniu go, aby tłuszcz nie pryskał oraz panierka z mąki była bardziej chrupiąca.