Jak smażyć kanie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kania, a właściwie czubajka kania, to grzyb z gatunku pieczarkowatych. Kapelusz ma w kształcie parasola o średnicy nawet do 30 cm z garbkiem na środku, z popękaną, łuszczącą się skórą. Z uwagi na to, że są ciężkostrawne, kanie raczej nie powinny pojawiać się w diecie osób z chorobami układu pokarmowego czy problemami gastrycznymi. Czubajka kania to grzyb pospolity, który jest jednak niezwykle ceniony przez smakoszy. Nadaje się do duszenia, pieczenia i marynowania, a nawet suszenia. Jednak najwięksi amatorzy czubajki kani przyznają, że panierowana smakuje lepiej niż kotlet schabowy.
Kanie to grzyby leśne, które nieczęsto goszczą na stołach. Jednak warto to zmienić. Odznaczają się naprawdę ciekawym smakiem i aromatem, dlatego stanowią wspaniałe urozmaicenie dla leśnych grzybów. Jednak, w przypadku tego grzyba trzeba bardzo uważać. Niewprawieni grzybiarze z łatwością mogą pomylić go z niezwykle trującym muchomorem. Taka pomyłka może nie tylko być niebezpieczna dla zdrowia, ale również życia. Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego? Pierścienie kani na trzonie są ruchome, te u muchomorów sromotnikowych są do trzonu przyrośnięte. Kania ma na dole trzonu również bulwę bez pochwy (muchomor sromotnikowy pochwę ma). I wreszcie - odróżnia kanię od muchomora pusty w środku trzon.
Podobnie jak inne grzyby kania jest niskokaloryczna –100 g to zaledwie 21 kcal oraz po 2 g białka, węglowodanów i tłuszczów. Z powodzeniem może zastąpić na talerzu mięso lub być smacznym dodatkiem do obiadu. Zawiera wiele cennych dla zdrowia człowieka składników odżywczych, takich jak witaminy A, D, C, B1, B2, E, PP żelazo, potas, mangan, fosfor i liczne sole mineralne. Wartość odżywcza kani skumulowana jest w kapeluszach, które zawierają witaminy.
Kanie najlepiej smakują prosto z patelni, najlepiej w panierce. To danie, które ma wielu miłośników. Nic dziwnego, są po prostu pyszne! Jednak jak smażyć kanie, by były smaczne i chrupiące?
Potrzebujesz: kani, bułki tartej, jajka i tłuszczu do smażenia.
- Kanie dokładnie oczyść ręcznikiem papierowym i szczoteczką.
- Kanie przełóż do miseczki wypełnionej mlekiem i połóż na wierzch mały talerzyk. Mocz grzyby przez 1 godzinę.
- Na patelni rozgrzej tłuszcz.
- Kanie obtocz w rozkłóconym jajku i bułce tartej.
- Ułóż grzyby na patelni. Obsmaż z obu stron tak, aby panierka była lekko złotawa, po około 3 minuty z każdej strony.
- Kanie wyłóż na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Jeśli zastanawiasz się jak długo smażyć, to zwykle zabiera to około 6 - 8 minut. Możesz zostawić kanie nieco dłużej na patelni, jednak mogą wtedy za bardzo się przypiec. Pamiętaj również, że zbyt długa obróbka termiczna w tym przypadku nie jest zdrowa.
Teraz gdy już wiesz, jak usmażyć kanie możesz przyrządzić je na obiad. Choć można smażyć je bez panierki, to najlepiej smakują te obtoczone w jajku i bułce tartej. To na czym smażyć kanie zależy od tego, z jakiego tłuszczu korzystasz najczęściej. Dobrze sprawdzi się oliwa, olej rzepakowy, czy masło klarowane.