Jak smakuje tofu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Co to jest tofu i czy to dobre rozwiązanie na posiłek- na te pytania odpowiemy sobie w tym tekście.
Tofu jest to produkt wywodzący się z krajów azjatyckich. Według legendy zostało wynalezione w Chinach już prawie 200 lat p.n.e. Jest to produkt powstający poprzez koagulację (krzepnięcie) mleka sojowego. Jest to też jedno z częściej wybieranych produktów kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, ze względu na swoje bogactwo w białko. Jest produktem bogatym w wapń, fosfor i żelazo. Dlatego to świetny zamiennikiem mięsa. Też za to upodobały go sobie kraje azjatyckie, które używają mniej mleka krowiego w swojej kuchni.
Jak smakuje tofu? Ten serek wegetariański nie ma swoistego smaku i bardzo łatwo przyjmuje smak innych produktów, dlatego stanowi świetny zamiennik innych produktów. Najbardziej popularne jest tofu naturalne, które po prostu nie ma smaku. Tutaj też możemy również rozróżnić tofu miękkie i twarde. To pierwsze świetnie zastępuję śmietanę do sosów, deserów czy zup, natomiast twarde idealnie nadaje się do dań, w których potrzebujemy zamiennika mięsa np. w spaghetti. Tofu wędzone ma wędzarniczy posmak, dlatego często stosowane jest do dań obiadowych i kolacji, które mają przynieść dymny smak i aromat. Świetnie pasuje również do dań z makronem czy sałatek. Obecnie spotkać można również tofu marynowane, czyli w zalewie z sosu sojowego lub przyprawione np. bazylią, gdzie ta przyprawa od razu wmieszana jest w tofu przed jego zapakowaniem. W takiej formie znajdziemy także tofu paprykowe.
Ogólnie tofu świetnie nadaje się do wszystkich rodzajów dań, ponieważ nie ma smaku i to od nas zależy, jaki będzie końcowy smak tofu. Najprostsza marynata do tofu powstanie już z miodu, sosu sojowego, soku z cytryny i ostrej papryki w proszku.
Bardzo popularnym daniem w kuchni wegetariańskiej jest tofucznica, czyli wegańska jajecznica. Choć samo w sobie tofu nie ma smaku to dodatek suszonych płatków drożdżowych i czarnej soli powoduje powstanie tego specyficznego, jajecznego posmaku. Dzięki swojej konsystencji tofu jest także dobrą podstawą do pieczenia ciast. Przed użyciem tofu należy je odsączyć z zalewy, w której jest przechowywane. Też im bardziej odsączycie tofu z zalewy, np. poprzez owinięcie w ręcznik papierowy i dodatkowe dociśnięcie, tym bardziej smażone tofu będzie chrupiące.
Do czego dodać tofu? Myślę, że po tym tekście wiecie już, że tak naprawdę do wszystkiego tofu będzie idealne. Makarony, kasze, sałatki, desery, śniadania… Wszędzie tofu będzie pasować.
Pomimo swojego bogactwa w składniki odżywcze wzbudza też wiele kontrowersji. Jest to spowodowane produktem, z którego jest wytwarzane- soi. W soi występują izoflawony, które dzięki swojej wysokiej aktywności antyoksydacyjnej są niczym „miotełki do wolnych rodników tlenowych”. Tym samym mają właściwości ochronne przed działaniem stresu oksydacyjnego na tkanki organizmu. To powoduje, że mogą zmniejszać ryzyko występowania niektórych chorób. Swoją budową przypominają budowę żeńskich hormonów płciowych, stąd strach, szczególnie panów, przed spożywaniem tej rośliny. Według badań naukowych mogą nastąpić pewne zmiany w układzie hormonalnym, w tym płodności mężczyzn, jeśli będą spożywać oni ponad kilogram tofu lub kilkadziesiąt szklanek mleka sojowego dziennie! Mniejsze ilości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, dlatego nie należy bać się tofu.
Domowe danie wegetariańskie przygotowane z tofu to świetne rozpoczęcie diety bezmięsnej. Właśnie ten brak swoistego smaku, łatwość w marynowaniu czy możliwość użycia go wszędzie powoduje, że na pewno uda się znaleźć przepis, który zachwyci. Warto wypróbować w kuchni tofu i chociaż raz w tygodniu spożywać danie z tym składnikiem. Taka zamiana dania mięsnego na danie roślinne znacznie zmniejszy ryzyko powstania chorób, które mogą zagrażać życiu.