Jak rozpuścić miód? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zastanawiasz się jak rozpuścić miód? Na wstępie warto zaznaczyć, że w przypadku miodu należy zachować dużą ostrożność. Miód jest produktem, który w temperaturze powyżej 40 st. C traci swoje właściwości. Dlatego, jeżeli chcemy go tylko nieco rozpuścić, bez tracenia cennych właściwości, należy to robić w temperaturze niższej. A więc co zrobić żeby miód był płynny? Oto sprawdzony pomysł. Najlepiej umieścić go w wodzie, ważne, by była ciepła, ale nie gorąca i odczekać. Gdy zauważysz, że miód się roztapia, po prostu go wymieszaj. Możesz też miód w słoiku postawić na kaloryferze, dzięki temu również się rozpuści.
Miód jest słodzikiem, który nie tylko jest smaczny, ale również zdrowy. To doskonały pomysł na dosładzanie wielu deserów, czy naparów. Warto jednak pamiętać, że powinny być one podawane na zimno, bez użycia dodatkowej obróbki termicznej. Tylko dzięki temu można wciąż cieszyć się jego działaniem. Skrystalizowany miód jednak nie przyda się do tego celu, gdyż ciężko precyzyjnie go nabrać na łyżeczkę. Najlepiej więc nieco go rozpuścić. Dzięki temu szybko można skorzystać z jego słodyczy.
Miody są stosowane już od bardzo dawna, nie tylko jako dodatek do wypieków, ale również w medycynie naturalnej. Istnieje wiele przesłanek, że jego włączenie do codziennego menu może być naprawdę bardzo pomocne. Miód zawiera bowiem wiele różnych substancji prozdrowotnych, które świetnie działają na cały organizm. Dobrze jest wiedzieć, że można go używać zarówno wewnętrznie, w pokarmach, jak i zewnętrznie, jako krem.
Jednak należy pamiętać o niezwykle ważnej rzeczy: miód nie jest odpowiedni dla małych dzieci. Może on zawierać przetrwalniki bakterii Clostridium, które dla dorosłych, z dobrze wykształconym układem pokarmowym nie będą stanowić większego problemu, natomiast dla malucha mogą być bardzo niebezpieczne. W dodatku przetrwalniki te nie są wrażliwe na temperaturę, dlatego nawet ciasta, czy ciastka z miodem nie są dla dzieci bezpieczne. Miód nie powinien być podawany dzieciom do 1. roku życia. Po tym czasie może już stanowić część normalnej diety malucha, gdyż jego organizm będzie w stanie poradzić sobie z możliwymi drobnoustrojami.
Miód można wykorzystać na wiele sposobów. Choć zwykle wydaje się nam, że dobrze nadaje się tylko do ciast i ciasteczek, to nie jest to prawda. Oczywiście wspaniale sprawdza się w słodkich wypiekach - jednak wtedy traci wszystkie swoje właściwości i należy o tym pamiętać. Oprócz tego można dodawać go do koktajli, a także owsianek, najlepiej już po ugotowaniu. Wspaniale nadaje się do domowych napojów i naparów. Można też wykorzystać je w puddingach, czy słodząc desery z jogurtu. Jednak idealnie sprawdzi się również w wytrawnych daniach. Możesz wykorzystać go do stworzenia pysznego dressingu do sałatek, ale również jako część domowej marynaty do mięsa, czy ryb.
Miód jest niezwykle zdrowym dodatkiem, jednak pamiętaj, że w większości zawiera on cukier. Dlatego powinny na niego uważać osoby z problemami z glikemią. Cukry w miodzie to głównie cukry proste – fruktoza i glukoza. Pozostałe składniki to minerały – m.in.: potas, fosfor, sód, wapń, magnez i w mniejszej ilości cynk, żelazo, jod, miedź i mangan, witaminy – witamina C oraz witaminy z grupy B. Dlatego może on stanowić smaczny, ale mały dodatek.