Jak przyrządzić perliczkę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Perliczka to mięso, które nie pojawia się na stołach zbyt często. Kiedyś królowało na dworach królewskich, ze względu na doskonały smak. Dziś wiele osób nie sięga po nie ze względu na wysoką cenę, inni, gdyż mięso to wydaje się nieco egzotyczne, przez co nie wiedzą oni jak zrobić perliczkę. A jej przygotowanie nie jest wcale tak trudne. Wystarczy odrobina cierpliwości.
Jak przyrządzić perliczkę? Najczęściej sięga się po pieczoną wersję tego specjału. Podobnie jak do pozostałych mięs drobiowych, doskonale pasują do niej cytrusy. Poniżej prosty przepis na perliczkę pieczoną w pomarańczach:
- Przygotuj ziołową pastę: do miseczki wlej oliwę i sok z cytryny, dodaj ulubione zioła. Całość dokładnie wymieszaj.
- Perliczkę umyj i osusz. Odkrój nadmiar skóry.
- Do środka włóż kawałki pokrojonej pomarańczy i obrane i lekko rozgniecione ząbki czosnku.
- Mięso natrzyj pastą ziołową. Mięso zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 3 godziny.
- Mięso przełóż do naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni przez 50 minut.
Perliczka pieczona to doskonały pomysł na ciekawe i smaczne danie, które sprawdzi się na uroczysty posiłek. Perliczka to mięso, które najczęściej przygotowuje się w piekarniku, jest wtedy najsmaczniejsze.
Teraz gdy wiesz już jak upiec perliczkę, możesz sięgać po nią częściej. Możesz przygotować na jej bazie smaczne danie na obiad, który sprawdzi się na święta oraz z okazji innych uroczystości. Perliczka podana na stół w całości doskonale się prezentuje, będzie wiec jego wspaniałą dekoracją. Choć perliczka gości w menu dość rzadko, jednak warto to zmienić, gdyż jest mięsem niezwykle wartościowym i szlachetnym. Świetnie sprawdzi się z dodatkiem ziemniaków z wody i klusek. Chociaż nie dodaje się do niej sosu, mięso jest bardzo delikatne i soczyste. To za sprawą odpowiedniej marynaty, a także właściwej obróbki termicznej.
Mięso perliczki jest nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle wartościowe. Z powodu stosunkowo niskiej zawartości tłuszczu (w perliczej piersi jest go jedynie 1 procent, a w udku około 3 procent), perliczka polecana jest osobom mającym problemy z otyłością i cukrzycą, a także tym przebywającym na diecie wysokobiałkowej bądź niskotłuszczowej. Jeżeli chodzi wartości kaloryczne, to na 100 g mięsa otrzymujemy tylko około 160 kcal. Mięso z perliczki jest wielkością zbliżone do kurczaka i ma piżmowy aromat, jednak ma o 50% mniej tłuszczu niż kurczak i jest chudsze. Mięso można łączyć z owocami, takimi jak brzoskwinie, jabłka, jagody, suszone owoce. Wspaniale komponuje się również z ziołami. Sprawdzą się idealnie takie zioła jak:
- tymianek,
- estragon,
- oregano,
- bazylia,
- rozmaryn.
Możesz eksperymentować z różnymi połączeniami. Mięso to bowiem doskonale przyjmuje wszystkie smaki. Jeśli brakuje Ci pomysłu na to jak przygotować smaczne dania na bazie tego mięsa, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam ciekawe przepisy z wykorzystaniem perliczki, które możesz wykorzystać na różne uroczystości.