Jak przyrządzić kanie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czubajka kania, czyli po prostu kania to gatunek grzybów, które zaliczamy do rodziny pieczarkowatych. Jest to często spotykany, pospolity na polskich polach i w lasach grzyb, który jest szczególnie doceniany za walory smakowe. Kania ma szeroki kapelusz w kształcie parasola, o średnicy do 30 cm. Na środku kapelusza znajduje się mały garbek, a cały pokryty jest łuszczącą się, ciemniejszą skórką. U młodych kani kapelusz jest w całości brązowy, zamknięty i jajowaty. Wraz ze starzeniem kapelusz otwiera się i spod łuszczącej skóry wyłania się biały miąższ. Spód kapelusza stanowią gęste, szerokie blaszki. Trzon może osiągnąć do 40 cm wysokości. Najważniejszym elementem kani odróżniającym od je od grzybów niejadalnych jest ruchomy pierścień na trzonie. Trującym i bardzo podobnym do kani grzybem jest np. muchomor sromotnikowy i to właśnie pierścień daje największą możliwość ich odróżnienia.
Oprócz delikatnego, orzechowego smaku, który upodobali sobie konsumenci, warto zwrócić uwagę na wartości odżywcze kani. 100 g tego grzyba dostarczy tylko 21 kcal, a w tym po 2 g białka, tłuszczu i węglowodanów. Zawiera wiele witamin np. witaminę A, C, D, E, B1, B2 i kwas foliowy. Dodatkowo to dobre źródło składników mineralnych takich jak potas, mangan, fosfor czy żelazo. 80% składu kani stanowi woda. Kania może stanowić dobre źródło aminokwasów egzogennych, a więc tych niezbędnych, które organizm sam nie syntetyzuje. Jedynym mankamentem kani jest chityna- białko trudno przyswajalne przez organizm ludzki.
Kani nie wolno spożywać na surowo, więc jak przyrządzić kanie by były smaczne?
Najbardziej popularny sposób przyrządzania to ich usmażenie na patelni. Na początku pozbądź się trzonka kani. Pozostałe kapelusze oczyść i dopraw solą i pieprzem. Następnie panieruj w mące, rozbełtanym jajku i bułce tartej i usmaż na rozgrzanym oleju. Takie smażone grzyby świetnie imitują smakiem popularne kotlety schabowe i mogą być dobrym zamiennikiem tego mięsnego dania.
Kolejny przepis na kanie to przygotowanie z nich zupy. Potrzebny będzie bulion, włoszczyzna, cebula, czosnek, przyprawy i oczywiście kapelusze. Na oleju podsmaż cebulę z czosnkiem. Dodaj starte na tarce warzywa i smaż razem kilka minut. Teraz dodaj pokrojone kapelusze kani i ponownie chwilę smaż. Na koniec wlej bulion, dopraw do smaku majerankiem i całość zagotuj.
Kanie mogą być również usmażone w cieście naleśnikowym. Oczyszczone kapelusze zalej mlekiem i zostaw na noc w lodówce. Następnego dnia przygotuj ciasto naleśnikowe- jajka wymieszaj z mlekiem, w którym moczyły się kapelusze, mąką i proszkiem do pieczenia. Obtaczaj kapelusze w cieście i smaż na rozgrzanym tłuszczu.
Kanie możesz dodać również do jajecznicy, przygotować z nich zupę à la flaczki czy upiec je w piekarniku. Każdy pomysł na to jak zrobić kanie na pewno przypadnie Ci go gustu. Tak naprawdę sposób przyrządzenia kani zależy tylko od tego, na co masz w tej chwili ochotę. Pamiętaj, że kanie należy zjeść do trzech dni po zerwaniu. Po tym czasie grzyby nadadzą się już tylko do suszenia.
Pomimo tego, że kanie to dobre w smaku i wartościowe grzyby, to trzeba pamiętać, że nie dla wszystkich są one bezpieczne. Nie nadają się, jak wszystkie grzyby leśne, dla osób z wrażliwym układem pokarmowym, które uskarżają się na zgagę czy kolki. Są ciężkostrawne, więc nie powinny być spożywane przez osoby będące na diecie łatwostrawnej. Dodatkowo grzyby nie powinny być spożywane przez kobiety w ciąży oraz dzieci do 10. roku życia.