Jak przyrządzić jarmuż do obiadu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jarmuż to warzywo, które doskonale sprawdza się w wielu różnych konfiguracjach. Doskonale pasuje jako dodatek do obiadu. A więc jak przyrządzić jarmuż do obiadu? Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- Surowy jarmuż jako sałatka - możesz wetrzeć w niego oliwę z oliwek i czosnek, ale również połączyć z innymi warzywami.
- Duszony jarmuż - podobnie jak szpinak możesz jarmuż udusić z dodatkiem cebuli, czosnku i odrobiny ostrej papryczki.
- Jarmuż blanszowany - zblanszuj liście i podawaj z dressingiem na bazie oliwy i płatków drożdżowych.
- Smażony jarmuż - liście podsmaż na małej ilości tłuszczu z czosnkiem i płatkami chili.
Zastanawiasz się jak użyć jarmużu na co dzień w swojej kuchni? Koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na jarmuż, który doskonale sprawdzi się na co dzień i od święta. To jak zrobić smaczne dania na bazie jarmużu jest niezwykle pomocne w wykorzystaniu tej rośliny. Wiele osób obawia się sięgać po jarmuż, ze względu na jego charakterystyczny, nieco kapuściany smak. Jarmuż można wykorzystywać w swojej diecie na wiele sposobów i warto sięgnąć po kilka propozycji, chociażby na prostą sałatkę, czy smażony jarmuż, które zupełnie odmienią jego charakter i smak.
Jak się robi sałatkę na bazie jarmużu? Oto sprawdzony sposób: musisz przygotować tylko jarmuż, ale również swoje ulubione warzywa, na przykład pomidorki koktajlowe, czy czerwoną paprykę. Wybierz dodatki, które naprawdę lubisz, w innym wypadku możesz nie polubić się z tą sałatką. Jarmuż wprost uwielbia, gdy składniki wmasowujemy w jego liście. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przygotowując sałatkę na jego bazie. Najlepiej więc, zamiast polewać go sosem, delikatnie sos wmasować. Dressing przygotuj wcześniej, mniejszą jego część zostaw na wcieranie w jarmuż, a pozostałą połącz z innymi warzywami. Tak powstanie naprawdę smaczny dodatek do obiadu. Jarmużem możesz zastąpić szpinak, czy sałatę. Warto jednak pamiętać, że jego smak różni się od nich, więc to normalne, że sałatka będzie nieco inna, lecz wciąż smaczna.
Jarmuż to naprawdę dobry dodatek do dań. Nie tylko jest zdrowy, ale również smaczny - zwłaszcza jeśli odpowiednio go przyrządzimy. Najlepiej smakuje z przyprawami z charakterem. Dodaj mu nieco ostrości przy pomocy czosnku i chili, czy kwaśnego smaku łącząc go z sokiem z cytryny. Dzięki temu szybko i łatwo osiągniesz wspaniały efekt - pyszny dodatek do obiadu, który jest ciekawy, ale też bardzo zdrowy.
Jarmuż to odmiana kapusty. Ma długie, zielone, czasem też fioletowozielone, pomarszczone i dość twarde liście. Zawiera mnóstwo błonnika, białka oraz całą skarbnicę witamin, w tym rzadko występującą w warzywach witaminę K. Jarmuż, podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustne, jest skarbnicą sulforafanu - przeciwutleniacza, który ma silne działanie antynowotworowe. Za sprawą zawartości witamin z grupy B, jarmuż działa także ochronnie na układ nerwowy. Witamina C natomiast, oprócz właściwości przeciwutleniających, wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga profilaktykę miażdżycy – zmniejsza utlenianie złego cholesterolu LDL oraz wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.