Jak przyrządzić jarmuż? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jarmuż to niesamowicie zdrowe warzywo. Jednak jego mocny smak dla wielu osób jest przeszkodą. Jak przyrządzić jarmuż, by był zdrowy i smaczny?
- Natrzyj go oliwą i czosnkiem - w takiej postaci sprawdzi się do sałatek.
- Zblanszuj we wrzątku i zahartuj w zimnej wodzie - to pozbawi go twardych i zgrubiałych części.
- Zblenduj go z czosnkiem, sokiem z cytryny i oliwą i stwórz pyszne pesto.
- Upiecz w piekarniku - wystarczy 7 minut w 150 stopniach, by powstały pyszne chipsy.
- Podsmaż go na patelni - najpierw jednak odkrój twarde łodygi. W takiej postaci sprawdzi się do makaronu, jajecznicy, czy dań jednogarnkowych.
Przepis na jarmuż wcale nie jest zbyt trudny. Choć to warzywo, które wiele osób odstrasza swoim smakiem, a także grubymi łodygami, to po odpowiedniej obróbce termicznej może zachwycać. Pomysł na to jak można wykorzystać, to wspaniałe warzywo znajdziesz również w wyróżnionych inspiracjach.
Nie wiesz, jak zrobić jarmuż w najprostszy sposób? Nic prostszego, możesz zajadać go nawet bez obróbki termicznej. To jak przygotować jarmuż, żeby nam smakował, zależy przede wszystkim od naszych preferencji smakowych. Jeśli lubisz warzywa kapustne, to zapewne polubisz też naturalny smak jarmużu. Jeśli za nim nie przepadasz, to pewnie przyda się nieco więcej modyfikacji, by przyrządzić go w akceptowalnej formie. Większość osób kojarzy tylko gotowany jarmuż, zwykle poddany zbyt długiej obróbce, by go odpowiednio zmiękczyć. Staje się on wtedy niezbyt smaczny. Zamiast tego warto go tylko zblanszować, natrzeć oliwą i ziołami lub podsmażyć na patelni. Niezwykle ciekawym sposobem jest też przygotowywanie z nich chipsów. To przekąska, która doskonale sprawdzi się na podwieczorek, ale również jako ciekawy dodatek do zup kremów. Można go piec bez dodatków - co nie jest najlepszym wyborem, a także z dużą ilością przypraw lub z dodatkiem marynaty. To sposób, który potrafi przekonać do jarmużu nawet największych jego przeciwników. Możesz pieczony jarmuż posypać też np. tartym parmezanem, by był jeszcze smaczniejszy.
Teraz gdy już wiesz, jak przygotować jarmuż w domu, na pewno zastanawiasz się, co można zrobić z jarmużu. Istnieje mnóstwo dań, w których to warzywo wspaniale się sprawdzi. Warto zapamiętać zasadę, która mówi o tym, że jeśli w danym daniu możesz dodać szpinak, to jarmuż również się w nim odnajdzie. Idealnie sprawdza się w zupach, sosach i potrawkach. Można go dodawać także do koktajli, idealnie łączy się ze słodkimi i kwaśnymi owocami. Będzie też dobrym wyborem jako surówka.
Czy warto włączyć jarmuż do swojego menu? Jak najbardziej, to niezwykle zdrowe warzywo. Jarmuż zawiera magnez, żelazo, cynk i fosfor – cenne pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedzenie jarmużu poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, udrażnia naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze. Za sprawą zawartości witamin z grupy B, jarmuż działa także ochronnie na układ nerwowy. Witamina C natomiast, oprócz właściwości przeciwutleniających, wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga profilaktykę miażdżycy – zmniejsza utlenianie złego cholesterolu LDL oraz wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.