Jak przyrządzać bataty? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zastanawiasz się jak przyrządzać bataty? To warzywo, które ma naprawdę uniwersalne zastosowanie, można go więc przyrządzać na kilka różnych sposobów. Bataty są dość uniwersalne, dobrze skomponują się więc z wieloma składnikami. Przygotujesz z nimi rozmaite dania: bulwy można faszerować czy też używać do tworzenia zdrowszych wariantów dań typu fast-food. Ze względu na wyczuwalną słodycz, będą również świetne do deserów. Bataty możesz więc:
- Ugotować - bataty gotowane w kawałkach ugotujesz w około 30 minut, w zależności od ich wielkości i preferowanej miękkości. To ile czasu gotować bataty zależy od tego, czy gotuje się je w skórce, czy obrane, a także od ilości wody i wielkości samego słodkiego ziemniaka. Najprościej ugotować je w garnku, choć można użyć też specjalnego naczynia do parowania. Przeciętnie czas gotowania batatów to około 30 minut. Najlepiej gotować bataty pod przykryciem, dzięki temu zmniejszymy ilość utraconych witamin.
- Upiec - bataty w całości należy piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C przez 45 do 60 minut, w zależności od wielkości.
- Usmażyć - smażone w kawałkach bataty potrzebują około 15 do 20 minut na rozgrzanym ogniu.
Pamiętaj, że bataty możesz poddawać obróbce zarówno w całości, jak i w kawałkach. Dodatkowo nie musisz ich obierać, słodkie ziemniaki, podobnie jak tradycyjne można zjadać ze skórką.
Bataty to doskonały pomysł na dodatek do wielu dań. Sprawdzą się zarówno na obiad, jak i na kolację. Są smaczne i dobre dla zdrowia. Zastanawiasz się jak zrobić najlepsze dania ze słodkich ziemniaków? Koniecznie zajrzyj do wyróżnionych propozycji. Znajdziesz tam niejeden przepis na bataty. Bataty pieczone, jak i gotowane można przygotować szybko i łatwo. To sprawdzony przepis na naprawdę ciekawy dodatek do dań, zwłaszcza dla osób, którym znudziło się już podawanie obiadu z ziemniakami.
Pataty zawierają dużo witamin: A, C, B6, PP, białka i błonnika. Mają też żelazo, potas, miedź i mangan. Są zdrowe i niskokaloryczne - 100 g batatów to tylko 85 kcal. Zawarte w nich enzymy rozkładają skrobię do cukrów, dzięki czemu jej ilość jest prawie zerowa. Zawierają śladowe ilości tłuszczu. Czerwona odmiana batatów to doskonałe źródło likopenu, który może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów. Z kolei fioletowe zawierają antocyjany — silne przeciwutleniacze. Odmiany o żółtym miąższu są skarbnicą karotenoidów, w tym poprawiającej kondycję wzroku luteiny. Poza tym bataty zawierają sporo związków mineralnych.
Zastawiasz się, co jest zdrowsze bataty czy ziemniaki? Słodkie ziemniaki mają prawie dwa razy więcej błonnika i dużo więcej witaminy A niż zwykłe ziemniaki, zawierają też więcej niezbędnych mikroelementów przy tej samej kaloryczności (około 80 kcal). Bataty mają bardziej gęste składniki odżywcze, można więc przyjąć, że są zdrowsze. Bataty, w przeciwieństwie do ziemniaków, są bogate w witaminę A, zwłaszcza beta-karoten, który nadaje im charakterystyczną, pomarańczową barwę. Ponadto zawierają niewielkie ilości witaminy C i witamin z grupy B.