Jak przyprawić kaczkę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kaczka to mięso bardzo popularne w wielu kuchniach świata. Często podawane jest na elegancki obiad lub serwowane podczas świąt. W dalszej części dowiesz się jak przygotować kaczkę do pieczenia oraz jakie przyprawy będą najlepsze. Kaczkę możemy przygotować z dodatkiem jabłek, pomarańczy i wielu innych, ciekawych produktów. Mięso kaczki jest dość tłuste, jednak odpowiednio przygotowane staje się kruche oraz soczyste.
A więc jak przyprawić kaczkę oraz jakie przyprawy najlepiej wybrać? Do przyprawienia kaczki świetnie sprawdzą się następujące przyprawy: czarny i czerwony pieprz, jałowiec, cytryna, czosnek. Liść laurowy oraz sól. Jako mniej oczywiste przyprawy można wykorzystać sos sojowy, kminek, bazylię, oregano, tymianek, kardamon lub cynamon.
Do kaczki pieczonej możesz przygotować mieszankę przypraw składającą się z pieprzu ziołowego, pieprzu czesnego, soli, papryki wędzonej, majeranku oraz miodu. Do marynaty możesz oddać także odrobinę wina. Kaczkę zanurz w marynacie i odstaw na kilkanaście godzin do lodówki - mięso od czasu do czasu obróć.
Aby przygotować kaczkę do smażenia najczęściej wykorzystuje się pierś kaczki z delikatnie naciętą w kratkę skórą. Do przyprawienia kaczki smażonej możesz wykorzystać sól, pieprz czarny, paprykę słodką, majeranek oraz lubczyk. Przyprawami natrzyj mięso przed smażeniem.
Do przygotowania kaczki duszonej warto wykorzystać majeranek, tymianek, pieprz, sól oraz cząber. Surowe mięso podzielone na kawałki dopraw do smaku przyprawami, włóż je do rondla i delikatnie podsmaż. Następnie całość zalej bulionem lub wodą i duś do miękkości mięsa.
Mięso kaczki to staropolski przysmak. Jest ono zasobne w witaminy z grupy B, żelazo, potas, wapń i fosfor. Zawiera sporą ilość tłuszczu, są to jednak kwasy tłuszczowe jednonienasycone, czyli korzystnie wpływające na nasz układ sercowo-naczyniowy. Żelazo jest składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego transportu tlenu przez erytrocyty do wszystkich komórek naszego ciała.
Czosnek to produkt, który bogaty jest w składniki biologicznie aktywne. Czosnek wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze dzięki obecności biologicznie aktywnego składnika – allicyny. Dodatkowo w czosnku występują spore ilości składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin obecnych w czosnku możemy zaliczyć witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP oraz prowitaminę A. Natomiast składniki mineralne obecne w czosnku to między innymi potas, wapień, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel.
Podsumowując: wiesz już jakie przyprawy do kaczki faszerowanej, duszonej czy pieczonej wykorzystać. Świetnie sprawdzi się tu mieszkanka przypraw samodzielnie przygotowana w domu. Gotowe mieszanki mogą zawierać duże ilości soli, która spożywana w nadmiarze może szkodzić. Dobre mięso kaczki świetnie sprawdzi się podane na elegancki obiad.