Jak przygotować płatki owsiane? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak przygotować płatki owsiane? Oto kilka sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się smaczną owsianką, przygotowaną w domu:
- Gotowanie - to najpopularniejszy sposób przygotowania płatków owsianych. Dodaj je do gotującego się mleka i wody, wraz z owocami, czy orzechami i gotuj do uzyskania preferowanej konsystencji.
- Zalej wrzątkiem - płatki możesz zalać gorącą wodą, mlekiem lub napojem roślinnym i odstawić, by namokły. To dość szybki sposób, idealny, gdy nie lubisz rozgotowanych płatków.
- Zalej mlekiem lub wodą i odstaw na noc. W ten sposób otrzymacie słynną nocną owsiankę.
Płatki owsiane to doskonały pomysł na smaczne i wartościowe śniadanie. Owsiankę można przygotować na wiele różnych sposobów. Prosty przepis na nią znajdziesz powyżej, ale również w wyróżnionych propozycjach na tej stronie. Dowiesz się z nich jak zrobić niezwykle smaczną owsiankę.
Przepis na ugotowanie płatków owsianych zwykle można znaleźć na ich opakowaniu. Pół szklanki płatków górskich zalewa się szklanką wody, dodaje szczyptę soli i gotuje na wolnym ogniu minutę lub dwie, następnie dodaje się szklankę mleka i jeszcze chwilę podgrzewa. To najbardziej podstawowa metoda, jednak można nieco ją modyfikować. Można na przykład płatki dodawać do gotującego się mleka lub wody, dzięki czemu będą nieco lżejsze i szybciej się ugotują.
Teraz gdy już wiesz, jak się robi pyszne i dobre dla zdrowia płatki owsiane, możesz przygotować je bez problemu na śniadanie, czy kolację. To najlepsze śniadanie dla osób, które szukają szybkiego rozwiązania. Możesz przygotować je na mleku, na wodzie, ale również na napoju roślinnym, dzięki czemu sprawdzą się świetnie również na diecie roślinnej.
Płatki owsiane to produkt łatwo dostępny. W sklepie znajdziesz mnóstwo rodzajów - górskie, błyskawiczne, czy pełnoziarniste. Wszystkie wersje są zdrowe, jednak warto sięgać po te "zwykłe", czyli nie błyskawiczne. Dlaczego? Płatki błyskawiczne pozbawione są błonnika, przez co mają wyższy indeks glikemiczny. Choć szybkie w przygotowaniu, zawierają znacznie mniej witamin i minerałów, niż inne rodzaje. Czasami płatki owsiane sprzedawane są w specjalnych mieszankach. Warto jednak na nie uważać. W wielu z nich kryje się dodany cukier, który zdecydowanie warto ograniczyć w swoim menu. Zamiast tego warto postawić na zwykłe płatki owsiane lub skomponować samodzielnie taką mieszankę.
Możesz zastanawiać się, czy płatki owsiane da się zjadać na surowo. Tak, jak najbardziej. Płatki owsiane można jeść także na zimno — wówczas dostarczają jeszcze więcej cennych składników odżywczych, bo bez obróbki termicznej niczego z nich nie tracą. Gotować należy krótko, aby tylko płatki lekko zmiękły.
Płatki owsiane mają wiele właściwości. Dzięki cennym składnikom odżywczym opóźnią efekty starzenia, wspomagają pracę jelit, obniżą poziom cholesterolu i poprawią glikemię u osób, które mają zaburzenia tolerancji glukozy. Ponadto są dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika. Płatki owsiane górskie przeciwdziałają starzeniu się komórek oraz nowotworzeniu. Warto więc włączyć je do swojego codziennego menu.