Jak przygotować nasiona chia? Co jeszcze warto wiedzieć?
Nasiona chia to małe, czarne nasionka, które pozyskiwane są z szałwii hiszpańskiej. Roślina ta pochodzi z Meksyku oraz Gwatemali. Nasiona chia posiadają wiele cennych substancji odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu - dlatego zalecane jest włączenie nasion chia do codziennego jadłospisu. Dodatkowo posiadają one delikatny smak, dlatego posiadają szeroki wachlarz zastosować w kuchni. W dalszej części dowiesz się jak przyrządzić ziarna szałwii hiszpańskiej do spożycia. Na naszej stronie znajdziesz również przepisy z nasionami chia, które przeważnie są bardzo proste w wykonaniu i nie wymagają dużego doświadczenia kulinarnego. Dzienna dawka nasion chia nie powinna przekraczać 15 gram.
A więc jak przygotować nasiona chia? Nasiona chia możesz przygotować na 3 sposoby:
- Surowe nasiona dosyp do potrawy (np. wykorzystaj je jako dodatek do owsianki).
- Nasiona wsyp do szklanki lub miseczki i zalej je płynem. Możesz wykorzystać wodę, mleko lub napoje roślinne (np napój owsiany, kokosowy, sojowy czy ryżowy). Nasiona chia pozostaw do namoczenia na około 2 godziny. Po tym czasu nasiona powinny napęcznieć oraz wytworzyć żelatynową otoczkę wokół siebie. Nasiona możesz spożyć jako wartościową przekąskę.
- Zmiel je i dodaj do potrawy. W takim wydaniu nasiona możesz dodać do sałatki lub wypieków.
A co można zrobić z nasion chia? Nasiona chia świetnie komponują się zarówno z daniami słodkimi, jak i wytrawnymi, dlatego bez problemu możesz wykorzystać je jako dodatek do śniadania, obiadu czy kolacji. Nasiona chia doskonale smakują z dodatkiem owoców, warzyw, a także ryb. Nasiona szałwii hiszpańskiej możesz wykorzystać jako dodatek do płatków owsianych, słodkich wypieków, deserów oraz koktajli. Najbardziej znanym deserem z wykorzystaniem nasion chia jest pudding.
Nasiona chia stanowią doskonałe źródło wielu składników odżywczych. Możemy zaliczyć do nich między innymi białko, tłuszcze oraz błonnik. Nasionach chia zawierają kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które wpływają na zachowanie mechanizmów homeostazy organizmu. Błonnik pokarmowy spożywany w odpowiednich ilościach może korzystanie wpływać na perystaltykę jelit. Dodatkowo nasiona chia są źródłem witamin E, niektórych witaminy z grupy B, magnezu, fosforu, wapnia, potasu, sodu, cynku. W nasionach znajdziemy również przeciwutleniacze, które wpływają na zmniejszenie produkcji wolnych rodników. Przeciwutleniacze zmniejszają również ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Podsumowując: znasz już sposób przygotowania nasion chia. Stanowią one doskonałe uzupełnienie diety, ponieważ zawierają spore ilości cennych składników odżywczych. Dodatkowo mają właściwości żelujące, dlatego warto dodać je do zagęszczania koktajli. Nasiona chia zawierają spore ilości tłuszczu i są produktem kalorycznym, dlatego warto zwrócić uwagę na ich ilość w diecie (dzienna porcja nasion chia w jadłospisie nie powinna przekraczać 15 gram). Nasiona chia świetnie sprawdzą się również jako dodatek do wypieków oraz smacznych deserów.