Jak przygotować mak do makowca? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mak to jeden z niezwykle popularnych dodatków do słodkich wypieków w Polsce. Nic dziwnego charakteryzuje się naprawdę wspaniałym smakiem. Świetnie sprawdza się do ciasta. To również dobry dodatek do tartaletek, czy babeczek. Ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek święta bez udziału potraw, które zawierają mak. Dlatego warto spędzić kilka chwil, by dobrze go przygotować do dalszej obróbki. Najważniejszym składnikiem makowca jest oczywiście mak. Bez niego nie ma możliwości stworzyć naprawdę fantastycznego wypieku. Do makowca możemy użyć gotowej masy lub zrobić ją samodzielnie. A jak przygotować mak do makowca? Oto sprawdzony sposób:
- Najważniejszym, a przy tym pierwszym krokiem jest ugotowanie maku. Mak zalej wrzącym mlekiem lub wodą, by płyn całkowicie zakrył mak, następnie gotuj na małym ogniu. Proces gotowania powinien trwać około 30 minut.
- Mak odsącz z płynu na sicie o bardzo drobnych oczkach. Najlepiej rozłóż na nim również gazę.
- Mak zmiel w maszynce o bardzo drobnym sicie, tak, by był niezwykle drobny.
Najważniejszym składnikiem każdego makowca jest jego masa. Wiele osób zastanawia się, jak się robi pyszną masę w domu. I choć oczywiście można poszukać jej w sklepie, to jednak najlepiej zrobić to w domu. Przygotowanie maku jest istotne, by domowa masa makowa miała pyszny smak. To niezwykle łatwy pomysł na to, jak gotować mak, dlatego spokojnie poradzi sobie z nim nawet początkujący cukiernik, czy kucharz.
Jeśli szukasz inspiracji na to jak zrobić dobry makowiec, koniecznie sprawdź wyróżnione inspiracje na tej stronie. Znajdziesz wśród nich niejeden przepis na makowiec, który zachwyci całą rodzinę.
Mak znany jest od tysięcy lat. Współcześnie nadal wykorzystuje się wartości lecznicze oraz odżywcze maku. Stosuje się go w medycynie naturalnej, w kosmetologii, w kuchni. Maki są roślinami oleistymi występującymi w niemal każdym zakątku świata. Charakteryzują się one tym, że wzrastają na wysokość około metra, a każda roślina ma tylko jeden kwiat. W Polsce do celów gastronomicznych na niewielką skalę uprawiany jest mak niskomorfinowy – odmiana wysokomorfinowa jest zakazana. Nasiona maku, zawierające dużo tłuszczu, błonnika, kwasu linolowego. Są one bogatym źródłem witamin oraz soli mineralnych. Znajdują się w nich: wapń, fosfor, magnez, potas, sód, żelazo, cynk, miedź, mangan, witamina C, E, tiamina, ryboflawina, niacyna, czy foliany.
Wiele osób zastanawia się, po co właściwie używać zwykłego maku, gdy w sklepach z łatwością da się znaleźć masę makową, której nie trzeba już poddawać żadnym obróbkom. Cóż, gotowa masa makowa niewątpliwie ułatwia przygotowywanie domowych deserów, jednak ze względu na to, że jest już wcześniej zapakowana i przygotowana, nie ma się za bardzo wpływu na jej końcowy smak, a także słodkość. Sklepowe masy makowe zwykle są przesłodzone, oprócz cukru i bakalii dodaje się do nich miodu, przez co znajdują się w niej aż trzy różne sposoby słodzenia. To sprawia, że masa jest nie tylko niezdrowa, ale również niezwykle kaloryczna. Taka ilość cukru na pewno nie będzie dobrym wyborem w codziennych deserach. Choć przygotowanie domowej masy makowej, może wydawać się dość skomplikowane, to jednak jej ogromnym plusem jest to, że mamy pełną kontrolę nad tym co się w niej znajduje. Nawet jeśli chodzi o bakalie można wybierać te lepsze - niesiarkowane i bez dodatku oleju, czy syropu glukozowo fruktozowego, który obwiniany jest za słabą kondycję układu sercowego.