Jak przygotować łososia? Co jeszcze warto wiedzieć?
Łosoś to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. W dalszej części dowiesz się jak przyrządzić świeżego łososia. Łososia warto podać z dodatkiem gotowanych lub pieczonych ziemniaków, a także z surówką przygotowaną na bazie świeżych sezonowych warzyw, przetworów lub kiszonek. Sprawdzony przepis na łososia jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego.
A więc jak przygotować łososia? Mięso z łososia możesz przygotować na kilka sposobów:
- Możesz go ugotować na parze. W tym celu przygotuj łososia, ulubione przyprawy oraz warzywa (np. brokuła, kalafiora, marchew oraz ziemniaki). Łososia opłucz pod bieżącą wodą, osusz oraz dopraw do smaku. Do parowaru lub garnka nalej wodę i zagotuj ją. W koszyczku do gotowania na parze lub na sicie ułóż rybę oraz oczyszczone i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa. Koszyk lub sito umieść nad gotującą się wodą. Całość gotuj na parze przez około 25 minut.
- Łososia możesz również upiec. W tym celu przygotuj filet z łososia, oliwę z oliwek lub olej roślinny oraz ulubione przyprawy. Filety z łososia umyj i osusz. Osuszone filety ułóż na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. W miseczce wymieszaj olej lub oliwę z przyprawami. Mieszanką przypraw posmaruj filety z łososia. Rybę piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 15-20 minut.
- Łososia możesz także usmażyć. W tym celu przygotuj łososia, ulubione przyprawy oraz odrobiną oleju. Łososia umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Mięso dopraw do smaku ulubionymi przyprawami. Na patelni rozgrzej odrobinę oleju, rybę ułóż skórą do góry i smaż przez około 4 minuty. Następnie przełóż rybę na drugą stronę i smaż kolejne 4 minuty. Usmażoną rybę podawaj z ulubionymi dodatkami.
Surowy łosoś zaliczany jest do tłustych ryb morskich i zawiera spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. W łososiu znajdziemy spore ilości białka, które jest łatwo przyswajalne. Białko w organizmie człowieka wykorzystywane jest do tworzenia tkanki mięśniowej, a także odpowiada za uczucie sytości po posiłku. Dodatkowo łosoś stanowi bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 korzystanie wpływa na pracę układu krążenia, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi oraz wspiera funkcje układu nerwowego. W łososiu znajdziemy również niektóre witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę E oraz witaminę D. Do składników mineralnych obecnych w łososiu możemy zaliczyć potas, fosfor, selen, wapń, żelazo, magnez, cynk, fluor oraz jod.
Podsumowując: wiesz już jak zrobić łososia na różne sposoby. Ryba pieczona, smażona lub gotowana na parze świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny. Łososia warto podać z ziemniakami oraz surówką przygotowaną na bazie świeżych, sezonowych warzyw. Rybę możesz przyprawić ulubionymi przyprawami - warto wykorzystać również sok z cytryny, który doskonale komponuje się z potrawami z wykorzystaniem ryb.