Jak przestać jeść słodycze?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Słodycze to słodkie przekąski, które nie dostarczają zbyt wielu witamin, za to obfitują w wiele kalorii, co może negatywnie odbić się na diecie oraz zdrowiu. Ze względu na ich dużą smakowitość ograniczenie ich udziału w diecie może być jednak nieco problematyczne. A więc jak przestać jeść słodycze? Oto sprawdzony przepis:
- Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę - jeśli w twojej diecie brakuje podstawowych składników, może się to wiązać z licznymi zachciankami oraz niepohamowanymi napadami kompulsywnego jedzenia. Gdy twoje menu dostarcza białka, tłuszczów, węglowodanów i błonnika, nie występują skoki cukru we krwi po posiłkach, przez co nie pojawia się ogromna ochota na słodycze.
- Jedz regularnie i nie głodź się - głodzenie się zwiększa prawdopodobieństwo niekontrolowanych napadów objadania, zwłaszcza słodyczami, które są dla mózgu najszybszym paliwem. Jeśli chcemy unikać podjadania słodyczy, warto zadać o odpowiednią podaż kalorii w ciągu dnia.
- Uświadom sobie, dlaczego sięgasz po słodycze i co ci daje ich jedzenie. Następnie zadaj o te potrzeby w inny sposób.
- Znajdź inny sposób na radzenie sobie z napięciami w ciągu dnia. Zamiast sięgać po słodycze, postaraj się rozwiązać problemy w inny sposób. Z napięciami świetnie pozwala poradzić sobie sen, aktywność fizyczna, czy rozmowa z przyjaciółmi.
- Zmniejszaj ich ilość w diecie stopniowo. Całkowite zrezygnowanie ze słodyczy może być zbyt obciążające, a przy tym zwiększać poczucie niesprawiedliwości, czy kary. Warto zatem zaczynać od stopniowego ograniczania.
- Możesz znaleźć zdrowsze zamienniki. Jeśli brakuje ci inspiracji na to co zrobić, to pomysł na smaczne słodycze bez cukru znajdziesz w propozycjach w tym wpisie.
Wiele osób na diecie szuka pomysłu na to jak szybko ograniczyć cukier. Nic dziwnego słodkie produkty zwykle są naszymi ulubionymi, dlatego ciężko przejść obok nich obojętnie, a to utrudnia odchudzanie. Słodycze są niezbyt zdrowe nie tylko ze względu na dość sporą kaloryczność, ale również poprzez duży udział cukru prostego i tłuszczów trans. Wolne cukry są zazwyczaj szybciej trawione i nie zapewniają korzyści odżywczych ani zdrowotnych, które związane są z żywnością składającą się głównie z naturalnie występujących cukrów. Produkty bogate w wolne cukry niosą ze sobą ryzyko dla zdrowia zębów, które należy wziąć pod uwagę – częste spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów i napojów bogatych w wolne cukry zwiększa ryzyko próchnicy, a także otyłości, czy nadciśnienia. Z kolei kwasy tłuszczowe typu trans mają znaczący wpływ przede wszystkim na ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. To dlatego im mniej ich w naszej diecie, tym lepiej dla zdrowia.
Teraz gdy już wiesz, jak skutecznie przestać jeść słodycze, możesz zadbać o swoją dietę w łatwy sposób. Cukier nie jest zły, jednak jego nadmiar będzie wiązał się z negatywnym wpływem. Dlatego słodycze mogą gościć w diecie od czasu do czasu, jednak nie warto sięgać po nie każdego dnia. Najlepszą metodą zmniejszania ilości jest metoda małych kroków.