Jak przechowywać szparagi? Co jeszcze warto wiedzieć?
Szparagi zielone oraz białe posiadają szerokie wykorzystanie w kuchni. W dalszej części poznasz sprawdzony sposób na przechorowywanie szparagów. Świeże szparagi gotowane w wodzie to doskonały pomysł na dodatek do dania obiadowego. Ze szparagów możemy przygotować również smaczne przekąski lub wykorzystać je jako dodatek do zup. Szparagi to warzywo sezonowe, które dostępne są w sklepach spożywczych od początku maja do końca lipca. W dalszej części dowiesz się jak przechowywać szparagi, aby dłużej cieszyć się ich smakiem. Szparagi zawierają spore ilości składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
A więc gdzie trzymać oraz jak przechowywać szparagi? Szparagi najlepiej przechowuj w lodówce. Najlepiej przechowywać je w dolnej półce drzwiczek, która przeznaczona jest na butelki. Szparagi wstaw do wysokiego naczynia i zalej je wodą tak, aby końce były zanurzone. Naczynie ze szparagami umieść w lodówce i codziennie zmieniaj wodę w pojemniku. A jak długo możemy przechowywać? Szparagi w ten sposób możesz przechowywać około 7 dni.
Szparagi możesz również mrozić (w ten sposób możesz przechowywać również obrane szparagi). W tym celu szparagi pozbaw zdrewniałych części (obierz je wedle uznania) i dokładnie osusz przy pomocy ręcznika papierowego. Szparagi przełóż do torebki przeznaczonej do mrożenia żywności i szczelnie ją zamknij. Woreczek włóż do lodówki na około 3 godziny, a następnie przełóż szparagi to zamrażarki.
Szparagi to warzywo z rodziny szparagowatych pochodzące z Afryki. Szparagi to warzywo sezonowe, które w Polsce dostępne jest od maja do lipca. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje szparagów - białe szparagi oraz szparagi zielone. Różnią się one znacznie smakiem oraz sposobem przygotowania. Szparagów zielonych używa się do smażenia oraz jako dodatek do sosów makaronowych. Natomiast szparagi białe często są dodatkiem do zupy krem. Szparagi można także wykorzystać do przygotowania przekąsek (np. szparagi zawijane w boczku) lub przygotować z ich dodatkiem pyszne zupy (np. jarzynową lub szparagową). Podać je można także z dodatkiem sosu holenderskiego.
Szparagi to niskokaloryczne warzywo, które bogate jest wiele składników mineralnych oraz witamin. Świeże szparagi zawierają błonnik pokarmowy, który wspomaga pracę układu pokarmowego poprzez poprawę perystaltyki jelit. Znajdziemy w nich również kwas foliowy, który niezbędny jest do prawidłowego rozwoju płodu (jego odpowiednia ilość w diecie kobiety w ciąży zmniejsza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej). Do składników mineralnych obecnych w szparagach możemy zaliczyć żelazo, fosfor, magnez, wapń, sód oraz potas. Do witamin natomiast możemy zaliczyć niektóre witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę A oraz witaminę E.
Podsumowując: wiesz już jak przechowywać szparagi, aby dłużej cieszyć się ich smakiem. Szparagi mrożone nie będą już tak jędrne, jak te świeże - dlatego warto wykorzystać je jako dodatek do zup. Szparagi białe oraz zielone mają szerokie zastosowanie w kuchni, dlatego warto włączyć się do swojej diety.