Jak przechowywać szczypiorek? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak przechowywać szczypiorek? Jeśli chcesz dłużej cieszyć się pysznym smakiem tego aromatycznego zioła, istnieje kilka sposobów, jak można przechowywać go właściwie.
- Szczypiorek umyj, dokładnie osusz i owiń lekko wilgotnym ręcznikiem papierowym, tak przygotowany szczypiorek włóż do lodówki. Szczypiorek tak zabezpieczony przetrwa nawet kilka dni.
- Umyty szczypiorek, osusz i drobno posiekaj. Przełóż do słoiczka lub szklanego pojemnika i szczelnie zakryj. Pojemnik trzymaj w lodówce. Szczypiorek będzie świeży do dwóch tygodni.
- Szczypiorek możesz też posiekać i zamrozić. Tak przygotowany możesz przechowywać do 6 miesięcy. To doskonały pomysł na zachowanie świeżości szczypiorku, który mamy w dość dużych ilościach.
Prawidłowe przechowywanie szczypioru jest niezwykle ważne. To ono gwarantuje świeżość i dobry smak tego zioła przez długi czas. Szczypiorek w domu zwykle nie pozostaje świeży na zbyt długo. To ze względu na zbyt wysoką temperaturę. A jaki jest sprawdzony sposób na zwiększenie jego trwałości? Włożenie go do lodówki! Zwłaszcza gdy owiniemy go nieco wilgotnym ręcznikiem papierowym. Najlepiej użyć nawet dwóch lub trzech warstw. To ile czasu przechowywać go w lodówce, zależy od tego, jakiego sposobu użyliśmy. Zwykle w całości zachowuje świeżość przez kilka dni. Największą świeżość zachowuje mrożony szczypior. Można przechowywać go do 6 miesięcy. Zanim umieścimy szczypiorek w zamrażarce, uprzednio należy go staranne umyć i osuszyć za pomocą ręcznika papierowego. Potem należy go drobno pokroić i przełożyć do szczelnego pojemnika hermetycznego. Mrożony szczypiorek zachowuje wszystkie swoje właściwości, zarówno smakowe, jak i te zdrowotne. Warto mrozić szczypiorek w sezonie, kiedy jest najsmaczniejszy i bardzo aromatyczny.
Szczypiorek to zioło, które doskonale sprawdza się w kuchni. Możesz używać go w wielu różnych daniach. Sprawdzi się doskonale w jajecznicy, ale również w smacznej paście na bazie twarogu. Możesz też dodawać go do dipów, czy sosów sałatkowych. Szczypiorek urozmaici każde danie lekko ostrym smakiem i aromatem. Pasuje nie tylko do wiosennych dań, choć w każdym posiłku wprowadza odrobinę świeżości.
Czy warto włączyć szczypiorek do swojego menu? Jak najbardziej! To zioło przepełnione wieloma witaminami i składnikami prozdrowotnymi. Szczypiorek to roślina niskokaloryczna, będąca bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera zwłaszcza dużo witaminy C, ale także witaminy B1 i B2, karoten, kwas foliowy oraz liczne sole mineralne: potas, sód, magnez, wapń, fosfor i chlor. Poprawia prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu i wzmacnia odporność organizmu. Zawiera siarkę i związki organiczne, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Intensywny aromat zapewnia mu wysoka zawartość olejków eterycznych, które obecne są również w klasycznym czosnku oraz w cebuli. Olejki te mają silne właściwości bakteriobójcze, co w połączeniu z siarką sprawia, że szczypiorek jest wyjątkowo pomocny w zwalczaniu infekcji oraz stanów zapalnych.