Jak przechowywać jajka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jajka to produkt, który przez wielu z nas jest często używany w kuchni.
Są jedynym źródłem pełnowartościowego białka, czyli takiego, które w swoim składzie zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. Jest to rodzaj aminokwasów, których nasz organizm nie potrafi sam syntetyzować, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem.
Ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne, ponieważ możemy je przygotować praktycznie na każdy posiłek. Na śniadanie jajko idealnie sprawdzi się w wielu formach, takich jak mollete, czyli na miękko, półmiękko i na twardo.
Zatem warto wiedzieć, jak przechowywać jajka.
Na pewno w lodówce, co ważne z dala od wszystkich aromatycznych produktów spożywczych.
Jeśli już wiesz, jak powinno wyglądać przechowywanie jajek, koniecznie zaserwuj je swoim bliskim.
W prosty sposób przygotujesz też lunch z dodatkiem jaja kurzego, wystarczy, że je ugotujesz i dodasz do sałatki pełnej warzyw i sałaty.
Warto postawić tutaj, też na dodatek grillowanej piersi z kurczaka, czyli drób, który należy do chudych mięs, jest to źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Mięso drobiowe dostarczy do naszego organizmu dodatkowo spore ilości witamin z grupy B, witaminę A, D, E.
Wtedy lunch będzie bardzo syty i pełnowartościowy, dlatego doda Ci energii na resztę dnia.
Mój sprawdzony przepis na jaja na miękko sprawdzi się też na wieczorny posiłek, czyli kolację. Warto przygotować kanapki z ich dodatkiem w tej porze dnia, ponieważ są bogate w tryptofan aminokwas, który jest ściśle związany z metabolizmem metioniny, czyli głównego hormonu odpowiedzialnego na nasz sen.
Jeśli zmagasz się z bezsennością, koniecznie włącz jajka w godzinach wieczornych.
Produkty bogate w tryptofan to także, pestki dyni, mleko, orzechy i banany. Warto posypać kanapki z jajkiem pestkami dyni. Kanapki to również dobry pomysł na szybki posiłek w ciągu dnia poza domem.
Oprócz samego gotowania jajek w celu ich późniejszego dalszego przygotowania powinniśmy koniecznie sparzyć skorupę jajek wrzątkiem. Wystarczy, że włożysz je na kilka minut do wrzątku lub polejesz je gorącą wodą. W taki sposób powinniśmy postępować za każdym razem przed przygotowaniem dania z jajkami. Wszystko to, aby nie doszło do zakażenia salmonella, która potencjalnie może występować na skorupce jaja, jak i w jego wnętrzu.
Samo ugotowanie jajek może nie wystarczyć, dlatego pamiętaj o ich wyparzeniu. Do zakażeń salmonellą najczęściej dochodzi w dużych ośrodkach żywienia zbiorowego, gdzie procedura odpowiedniego przygotowania jaj została zaniedbana, ale o zakażenie też nie ciężko w naszym własnych domu. Do jej głównych objawów należą: nudności, wymioty, bóle brzucha, wysoka gorączka, aż do 40 stopni oraz biegunki. Jeśli takie objawy wystąpią po zjedzeniu jajek, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.
Skoro już wiesz czy jajka trzymać w lodówce i jaka powinna być temperatura najlepiej zastosować się do tych zaleceń.