Jak przechowywać imbir? Co jeszcze warto wiedzieć?
Imbir to przyprawa pochodząca głównie z Azji- od Indii po Chiny i Nową Gwineę. Z kłącza, które jest popularną rośliną leczniczą i jadalną, wyrasta łodyga zakończona pięknym różowym kwiatem.
Ale to nie kwiat wzbudza zachwyt całego świata, tylko właśnie korzeń, który ukryty pod ziemią skrywa w sobie prawdziwe skarby.
Przede wszystkim ma w sobie ogrom związków biologicznie czynnych, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W imbirze znajdziemy węglowodany, witaminy, składniki mineralne, olejki eteryczne i żywice. Z witamin mamy tutaj witaminę C, B1, B2, E, K oraz A, a z makro- i mikroelementów wapń, żelazo, fosfor i potas.
Wszystkie te składniki składają się na działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz wykrztuśne. Bardzo popularna na kaszel jest właśnie herbata z imbirem, która rozrzedza śluz, hamuje skurcze oskrzeli i ogólnie łagodzi napady kaszlu. Szczególnie w okresie przeziębień warto mieć w swojej kuchni korzeń imbiru. Jego rozgrzewające działanie wspomaga zwalczanie gorączki, działając napotnie i rozgrzewająco. Imbir doceniany jest również za wspomaganie układu sercowo-naczyniowego. Jego składniki zmniejszają lepkość krwi, podnoszą ciśnienie, wspomagają koncentrację i dodają energii. Imbir poprawia także trawienie i pracę jelit.
Na całym świecie imbir doceniany jest również jako przyprawa. Bardzo często starty imbir podsmaża się przez chwilę na samym początku przygotowania dań kuchni azjatyckiej, by całe danie nabrało pięknego aromatu. Dodawać go można do zup, sosów, makaronów na ciepło lub na surowo do soków czy koktajli.
Sami widzicie, że warto mieć korzeń imbiru w domu, więc jak przechowywać imbir, by cieszyć się nim jak najdłużej?
Świeży korzeń imbiru najlepiej przechowywać w lodówce, owinięty w papierowy ręcznik. Dodatkowo można umieścić go w foliowym woreczku lub pudełku. Dzięki takiemu zabezpieczeniu korzeń imbiru nie wyschnie i nie rozpocznie rozrostu. Koniecznie wypróbujcie ten sprawdzony sposób, jeśli potrzebujecie przechować imbir do kilku tygodni.
Jeśli jednak zależy Wam na tym, by imbir był w Waszym domu na dłużej, to możecie go również mrozić. Korzeń imbiru najpierw umyjcie, oczyśćcie i podzielcie na pasujące Wam kawałki. Teraz wystarczy każdy kawałek oddzielnie owinąć w folię do zamrażania i umieścić w zamrażalniku.
Jeśli chcecie, możecie również samodzielnie wykonać suszony imbir. Wystarczy, że oczyszczony korzeń pokroicie w plastry i umieścicie w suszarce do grzybów lub w piekarniku nagrzanym do 100 st. C na 2-4 godziny.
Jeśli wiecie już, gdzie przechowywać imbir to zdradzę również sekret jego obierania. Najczęściej do obierania używamy noża, ale skórka korzenia imbiru jest tak miękka, że najlepiej sprawdza się do tego krawędź łyżki. Tarcie taką krawędzią zmniejsza utratę wartościowego miąższu.
Zapewne martwisz się również, w jakiej temperaturze należy imbir zaparzać, by nie utracić jego zdrowotnych właściwości. Okazuje się, że utrata związków zachodzi w temperaturze około 130 st. C., dlatego nie ma powodów do obaw.
Pomimo niesamowitego działania imbiru warto pamiętać, że nie powinny spożywać go dzieci do pierwszego roku życia. Jego ostry smak może podrażnić, podrażnić kubki smakowe i podniebienie małych dzieci. Dodatkowo nie jest zalecany dla osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz refluksem. Ze względu na swoje działanie podnoszące ciśnienie nie powinien być on stosowany przez osoby z nadciśnieniem. Choć imbir kojarzony jest także jako lek na nudności, to nie powinien być on nadmiernie spożywany przez kobiety w ciąży.