Jak przechowywać cytryny? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak przechowywać cytryny? Cytryny to owoce, które lubią chłód, więc wsadzanie ich do lodówki nie jest błędem. Niska temperatura pozwala im na dłużej zachować świeżość. By zapobiec twardnieniu, czy zmniejszeniu soczystości najlepiej wsadzić ją jednak do zamkniętego pojemnika lub do torebki z wodą. Owoce będą pobierać wilgoć, a chłód pozwoli na większą świeżość.
Kolejny sprawdzony sposób na przechowywanie cytryn to wyciśniecie z nich soku. Sok z cytryny można przechowywać w lodówce lub zamrozić w pojemniku na kostki lodu. Dzięki temu, gdy będziemy go potrzebować, zawsze będzie pod ręką.
Niezwykle ważne jest również to jakie owoce kupujemy. A jak najlepiej kupować cytryny? Warto zacząć od tego, by nie kupować ich w ilościach hurtowych. To nie jest dobra praktyka. Cytryny są dostępne w każdym sklepie, więc nie trzeba martwić się brakiem dostępności. Warto więc wybierać tylko tyle sztuk, ile będziemy w stanie wykorzystać. Dobrze wybierać owoce, które są jędrne, mają gładką, zdrową skórkę. Unikaj jednak owoców z grubą skórką, takie cytryny mają mało miąższu. Jeśli zależy Ci na bardzo kwaśnych cytrynach - kupuj te, które pachną najintensywniej. Teraz gdy już wiesz, gdzie przechowywać cytryny w domu na pewno interesuje Cię jak długo przechowywać te owoce. Zwykle w temperaturze pokojowej owoce wytrzymują w dobrej kondycji tylko kilka dni. Jeśli schowamy je do lodówki w pojemniku z wodą, mogą pozostać świeże nawet do 3 miesięcy. Jeśli chcesz, by cytryny zachowały świeżość nieco dłużej wtedy najlepiej wycisnąć z nich sok i zamrozić w takiej postaci.
Cytryny to egzotyczne owoce, które jednak na stałe zagościły w polskich kulinariach. Ciężko wyobrazić sobie smaczną zimową herbatę, ale również wiele innych napojów bez jej dodatku. To jednak nie wszystko, co potrafi cytryna. Ten owoc doskonale sprawdza się również w wielu innych daniach. Można używać jej do przygotowania smacznych ryb, ale również dodawać do sosów i dressingów. Sok z cytryny wspaniale sprawdza się również w marynatach. Zwłaszcza do drobiu.
Cytryny znane są przede wszystkim jako bogate źródło witaminy C i naturalny środek na wzmocnienie odporności. Łagodzą również przebieg sezonowych infekcji i pobudzają procesy trawienne. Ma też sporo rutyny, która zapobiega utracie witaminy C z organizmu i uszczelnia naczynia krwionośne. Cytryna to dobre źródło beta-karotenu, witamin z grupy B, E, potasu, magnezu, sodu i żelaza. Są w niej też terpeny pobudzające wytwarzanie śliny. Głównym błonnikiem cytryny jest pektyna. Rozpuszczalne błonniki, takie jak pektyny, mogą obniżać poziom cukru we krwi, spowalniając trawienie cukru i skrobi. Cytryny są owocami, które zawierają unikalne związki flawonoidowe, które wykazują właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Badania wykazały skuteczność soku z cytryny w leczeniu szkorbutu i ran cukrzycowych. Pozytywnie wpływa on także na budowę kości i pamięć. Wykazano, że spożycie izolowanych błonników z owoców cytrusowych obniża poziom cholesterolu we krwi, a olejki eteryczne z cytryn mogą chronić cząsteczki LDL-cholesterolu przed utlenianiem.