Jak przechowywać banany? Co jeszcze warto wiedzieć?
Banany, to jedne z najpopularniejszych owoców. Idealnie sprawdzają się w deserach. Niestety szybko się psują. Jak przechowywać banany w domu, żeby nie czerniały?
- Banany najlepiej przechowywać w miejscu zimnym i suchym.
- Do przechowywania bananów nie sprawdzi się lodówka.
- Bananów nie powinno się przechowywać w foliowym woreczku.
- Jeśli chcesz spowolnić ich dojrzewanie, owiń końcówkę folią aluminiową lub spożywczą.
Jeśli chcesz, by owoce jak najdłużej były świeże, to najważniejsze jest prawidłowe przechowywanie bananów. Wiele osób zastanawia się, czy banany trzymać w lodówce, nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Temperatura poniżej 10 stopni C, czyli taka, jaka zwykle panuje w lodówce, spowoduje, że stracą sporo witamin, będą mniej jędrne, a także szybciej zaczną brązowieć. Najlepsza temperatura przechowywania bananów to temperatura pokojowa.
Zielona skórka banana występuje u jeszcze nie do końca dojrzałych owoców. Mają one niski indeks glikemiczny i pomagają regulować poziom cukru we krwi. Nie powodują nagłego wyrzutu insuliny. Zawierają też sporo witamin i składników mineralnych. Zielone banany są bogate także w błonnik pokarmowy, który jest ważnym składnikiem odżywczym dla diabetyków. Skrobia oporna, której źródłem są zielone banany, odżywia dobre bakterie zasiedlające jelita. Dzięki zawartości pektyn (błonnika), spożywanie zielonych bananów to także dobry sposób, by kontrolować poziom cholesterolu. Zielone banany nie będą jednak dobrym wyborem dla osób z wrzodami żołądka, czy refluksem. Gdyż są trudniejsze do strawienia, dlatego po ich zjedzeniu niektórzy odczuwają dyskomfort.
Oczywiście dojrzałe banany również mogą być wartościową częścią diety. Co możesz z nich zrobić? Na pewno nie wyrzucić. Dojrzałe banany mają najwięcej cukru, dlatego doskonale sprawdzają się w kuchni. Najlepiej tworzyć na ich bazie desery. Przejrzałe banany idealnie sprawdzą się w ciastach - najpopularniejszy to chlebek bananowy, ciasteczkach, czy babeczkach. Można z nich przygotować placuszki, a także omlety. Rozgniecione banany wspaniale nadają się również do tostów francuskich. Takie banany można też dodać zamiast słodzika do innych wypieków. Jeśli zamrozisz je, będą świetnym dodatkiem do lodów i koktajli. Możesz też upiec je z czekoladą lub usmażyć. Jak widzisz, z bananów można przygotować naprawdę pysznych dań, zwłaszcza wtedy, gdy są przejrzałe. Choć może wydawać się, że przejrzałe banany nie są zbyt wartościowe, nie jest to prawda. Dojrzały banan pomaga w aktywizacji białych krwinek osiem razy bardziej niż niedojrzały. Po drugie: w pełni dojrzałe banany, na których skórce pojawiają się brązowe kropki, zawierają w sobie substancję zwaną TNF, która ma zdolność do zwalczania komórek rakowych. Dojrzałe banany stymulują powstawania leukocytów i wzmacniają układ odpornościowy. Poprawiają także zdrowie układu krążenia i wspomagają przyswajanie wapnia. Dojrzałe banany, które są pokryte brązowymi kropkami, są zdrowsze od idealnie żółtych bananów. Przekonują się, że im więcej plamek, tym lepiej dla zdrowia.