Jak przechować suszone grzyby? Co jeszcze warto wiedzieć?
Grzyby suszone stanowią doskonały dodatek do zup, farszy, czy sosów. Jednak, by można było z nich korzystać przez długi czas należy zadbać o prawidłowe ich przechowywanie. A więc jak przechować suszone grzyby? Oto sprawdzony pomysł na to jak prawidłowo przechowywać grzyby leśne, żeby nie spleśniały:
- Znajdź odpowiednie pojemniki - najlepiej szklane, dobrze by były z ciemnego szkła - możesz grzyby przechowywać w słoikach. Sprawdzą się również metalowe. Muszą posiadać przykrywki. Nie przechowuj grzybów w pojemnikach plastikowych ani papierowych torebkach.
- Pojemniki wyściel papierem do pieczenia.
- Grzyby podziel na mniejsze porcje i włóż do pojemników.
- Pamiętaj, by trzymać pojemniki w miejscu zaciemnionym i zimnym. Pojemnik z suszonymi grzybami należy postawić w ciemnym i suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Wilgoć, wysoka temperatura, powietrze oraz światło sprawiają, że suszone grzyby tracą smak i aromat.
Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć je przed zawilgoceniem, do pojemnika dodaj ziarenka suchego ryżu. Trik znany z solniczek doskonale sprawdza się również w przypadku innych produktów, które powinny pozostać suche.
Ten sprawdzony sposób pozwoli Ci uchronić grzyby przed zepsuciem. Jeśli przechowujesz je właściwie zachowają swój smak na dłużej.
Teraz, gdy już wiesz w czym najlepiej przechowywać grzyby na zimę możesz zabierać się za ich suszenie. jak to zrobić? Najpierw należy odpowiednio je oczyścić. Możesz za pomocą szmatki, czy pędzelka powybierać wszystkie igły, liście, czy inne zanieczyszczenia. Dokładnie obejrzyj również, czy nie są robaczywe. Poporcjowane kawałki grzybów ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Grzyby susz w temperaturze 40-50°C w piekarniku elektrycznym z funkcją termoobiegu. Grzyby możesz również suszyć w piekarniku gazowym, jednak kontroluj temperaturę, aby nie przekroczyła 50°C. Czas suszenie zależy od grubości kawałków grzybów, a także od posiadanego sprzętu. Możesz do suszenia użyć również specjalnej suszarki, wtedy cały proces powinien być nawet szybszy.
Grzyby suszone są nieodłącznym elementem każdego stołu i stanowią integralny składnik wielu potraw. Z tego powodu można zastanawiać się nad ich wartością odżywczą, a ta jak wiadomo w grzybach świeżych, jest ona znikoma. Grzyby składają się w 90% z wody oraz niewielkiej ilości węglowodanów i składników mineralnych. grzyby są niskokaloryczne (dostarczają średnio 50–70 kcal w 100 g produktu), mają dość dużą zawartość wody. Ich wartość odżywcza wynika z obecności stosunkowo łatwo przyswajalnych białek oraz błonnika pokarmowego, regulującego trawienie. Ponadto grzyby zawierają cenne składniki mineralne (chrom, cynk, fluor, fosfor, jod, kobalt, mangan, miedź, potas i selen) oraz witaminy (głównie z grupy B: B1, B2, B6 oraz prowitaminę witaminy D). Grzyby nazywa się często “leśnym mięsem” z powodu zawartości białka, ale określenie to lepiej charakteryzuje grzyby po ususzeniu niż grzyby świeże.
Grzyby suszone zawierają 10-40% białka. Grzyby mogą więc z powodzeniem gościć w codziennej diecie.