Jak pokroić pierś z kurczaka na kotlety? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pierś z kurczaka jest mięsem niezwykle popularnym. Sposobów na jego wykorzystanie jest całe mnóstwo. Choć kurczak doskonale pasuje do makaronu, czy dań jednogarnkowych, wspaniale sprawdza się również jako smaczne kotlety. Wiele osób zastanawia się jednak: jak pokroić pierś z kurczaka na kotlety. Poniżej znajdziesz prostą instrukcję jak przygotować filet do dalszej obróbki.
Krojenie piersi z kurczaka na kotlety zależy od tego, czy posiadamy filet pojedynczy, czy podwójny. Pierś z kurczaka możemy więc kroić:
- pojedynczy filet - jedną dłoń połóż na pojedynczym kawałku mięsa, by go przytrzymać, a drugą ręką - przetnij go na płaskie filety.
- Podwójną - najpierw trzeba przekroić ją w miejscu, gdzie łączą się dwie jej części. Następnie postępować tak jak w przypadku pojedynczego filetu.
Pamiętaj, że najlepiej ciąć pierś w poprzek włókien. Dzięki temu mięso jest najlepiej przygotowane do dalszej obróbki. Nie musisz też rozbijać kotletów.
Kotlety z kurczaka to doskonały pomysł na wspaniałe danie na obiad. Teraz gdy już wiesz, jak przyrządzić filet z kurczaka do smażenia, możesz przygotować pyszne kotleciki. To dobre rozwiązanie dla osób, które kochają tradycyjne kotlety, jednak szukają zdrowszej alternatywy.
Jak przygotować kotlety z piersi z kurczaka? Podobnie jak tradycyjne ze schabu. Potrzebujesz tylko przygotowanego mięsa, gotowego do dalszej obróbki termicznej, a także dodatków. Dodatki, które wspaniale sprawdzają się do kotleta z piersi z kurczaka to:
- różne panierki: bułka tarta, płatki owsiane i kukurydziane, panko,
- przyprawy,
- zioła.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by kotlety wcześniej zamarynować, dzięki temu stają się jeszcze bardziej kruche, czy delikatne. Najprostsza marynata to połączenie tłuszczu, najlepiej oliwy z oliwek, z dodatkiem substancji lekko kwaśnej - octu lub soku z cytryny, a także ulubionych przypraw. Możesz też dodać do marynaty np. ketchup lub musztardę.
Na czym smażyć kotlety? Najlepiej postaw na oliwę z oliwek, to najlepsza opcja, jeśli chodzi o smażenie. Lepsza niż masło, czy olej rzepakowy. Nie tylko zawiera sporo polifenoli, ale również zdrowe kwasy tłuszczowe. Pamiętaj jednak, by smażyć kotlety w momencie, gdy olej będzie już dobrze rozgrzany. W innym wypadku mięso nasiąknie tłuszczem, co nie jest korzystne.
Czy warto stawiać na kotlety z kurczaka? Jak najbardziej! To lepszy wybór niż tradycyjny kotlet wieprzowy. Mięso z kurczaka zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka, więcej niż wieprzowina i wołowina. Zawartość protein szacuje się na ok. 18–25%, w zależności od danego gatunku oraz części zwierzęcia. Jest lekkostrawne i dostarcza mało tłuszczu, dlatego powszechnie poleca się je w żywieniu, szczególnie osób z delikatnym przewodem pokarmowym, np. dzieci i osób starszych. W mięsie drobiowym znajdziemy także sporo witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12) oraz witaminę A, D oraz E.
Wiele osób obawia się sięgać po drób, zwłaszcza kurczaka. Jeśli chcesz mieć większą pewność, że jesz zdrowego kurczaka, wybieraj piersi z kurczaka z certyfikatami lub kurczaka zagrodowego.