Jak pokroić mango? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mango to owoc o dość cienkiej skórce o barwie od żółtej, przez pomarańczową do czerwonej. Niedojrzałe mango może mieć również skórkę w kolorze zielonym. Miąższ owocu ma kolor żółtopomarańczowy oraz posiada charakterystyczny zapach. W centrum miąższu znajduje się płaska pestka o długości około 4-7 cm. W dalszej części odpowiemy na pytanie jak się kroi mango oraz jak przygotować je do spożycia. Mango to doskonały owoc do przygotowania pysznych deserów - owoc ten świetnie sprawdzi się jako składnik ciast, galaretek czy dżemów. Dodatkowo mango możemy wykorzystać do przygotowania koktajli czy smoothie. Słodki smak owocu możemy również włączyć do przygotowania dań obiadowych, ponieważ mango doskonale komponuje się z dodatkiem łososia czy szynki.
A więc jak obrać oraz jak pokroić mango? Owoc przed obraniem umyj pod bieżącą wodą i osusz przy pomocy ręcznika papierowego. Mango najlepiej obierać nad talerzem, ponieważ podczas obierania i krojenia puszcza spore ilości soku. Owoc pokrój na trzy części wzdłuż pestki (dwie części nie będą zawierały pestki, starają się je odciąć możliwie najbliżej pestki). Cześć z pestką obierz i odetnij miąższ jak najbliżej pestki. Z pozostałymi częściami możesz postąpić na trzy sposoby:
- w pierwszym sposobie owoc obierz ze skórki i pokrój w paski lub kostkę;
- w drugim sposobie miąższ owocu pokrój w kostkę tak, aby nie przekroić miąższu. Następnie część ze skórką wyciśnij do góry (pokrojona kostka na skórce z mango powinna kształtem przypominać jeżyka). Kostkę odkrój możliwie najbliżej skórki.
- każdy z pozostałych kawałków mango możesz obrać ze skórki przy pomocy szklanki, aby uzyskać jeden większy kawałek. W tym celu owoc ułóż na brzegu szklanki skórką do zewnątrz i delikatnym ruchem przesuwaj owoc ku dołowi.
Mango jest owocem dość kalorycznym, jednak zawiera spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wśród witamin obecnych w mango znajdziemy witaminę C, A, E, K oraz niektóre witaminy z grupy B. Do składników mineralnych natomiast możemy zaliczyć: miedź, potas, mangan, magnez, fosfor, wapń, selen oraz żelazo. Do korzystnych właściwości mango możemy zaliczyć działanie przeciwzapalne, zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę przemiany materii czy wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL.
Podsumowując: wiesz już jak wykroić pestkę z mango. Na stronie znajdziesz przepisy na potrawy z mango, które stanowią doskonały pomysł na smaczne desery lub dania obiadowe. Mango świetnie sprawdzi się również jako dodatek do owsianek podawanych na śniadanie. Do deserów najlepiej sprawdzi się dobrze dojrzałe mango, którego skórka delikatnie ugnie się pod naciskiem. Do jedzenia natomiast dobrze sprawdzi się średnio dojrzałe mango, które jest bardziej twarde i posiada kwaskowaty smak. Istnieje kilka sposobów ani szybko i łatwo pokroić mango, dlatego warto przetestować wszystkie i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.