Jak pokroić arbuza? Co jeszcze warto wiedzieć?
Arbuz to niezwykle popularny owoc, który doskonale sprawdza się zwłaszcza na upalne dni. Jednak wiele osób zastanawia się jak pokroić arbuza w łatwy sposób. Można to zrobić na kilka sposobów:
- W plastry - wystarczy arbuza przekroić na pół, a następnie pokroić arbuza w cienkie plastry. To sprawdzony sposób, a przy tym najłatwiejszy.
- W ćwiartki - arbuza przekrój na pół, a każdą połówkę jeszcze raz przepołów. Całość pokrój w plastry. Możesz też nadziać je na patyczki od lodów - to spore ułatwienie dla gości.
- W paski - arbuza przekrój na pół, a następnie natnij plastry poziomo i pionowo, by utworzyły kostkę. Dzięki temu powstaną cienkie paski.
- kulki - arbuza możesz też podzielić na pół i wydrążyć łyżeczką, by powstały kulki.
By łatwo poradzić sobie z arbuzem najlepiej podzielić go na mniejsze kawałki. Dzięki temu łatwiej operować tym owocem. Arbuz podzielony na kawałki ładnie prezentuje się na półmisku i stanowi doskonałą ozdobę na stół. Sprawdzi się na imprezę, zwłaszcza tę letnią. Arbuza oprócz powyższych sposobów można też pokroić w kostkę, ten sposób sprawdza się jednak wyjątkowo dobrze w sałatkach.
Arbuzy to idealna przekąska na ciepłe dni ze względu na dużą zawartość wody, która zaspokaja nasze pragnienie. Pozytywnie wpływają na serce i mięśnie, poprawiają kondycję skóry i włosów oraz wspomagają erekcję. Duża zawartość błonnika pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Arbuz zawiera dużo wody i niewielkie ilości witamin i składników mineralnych, jest jednak bogaty w przeciwutleniacze, takie jak likopen, beta-karoten, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna, które pomagają chronić organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Właściwości zdrowotne arbuzów przewyższają zdecydowanie ich wartość odżywczą. Zawarte w nich składniki mineralne i związki antyoksydacyjne mają silne działanie przeciwutleniające. Przypisuje się im działanie kardioprotekcyjne. Przeciwutleniacze pomagają w ochronie organizmu przed chorobami nowotworowymi, a także opóźniają proces starzenia się skóry. Cytrulina z kolei wspomaga wydalanie amoniaku z organizmu. W witaminowym składzie arbuza najwięcej jest witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne i przeciwdziała utlenianiu złego cholesterolu. Dzięki temu zapobiega miażdżycy i obniża ciśnienie. Jej obecność jest również ważna dla powstawania czerwonych krwinek. W arbuzie znajduje się również witamina A, foliany, cholina, beta-karoten, luteina, likopen oraz witaminy z grupy B, takie jak tiamina, niacyna i ryboflawina. Ponadto arbuz składa się z takich minerałów jak cynk, mangan, selen, fluor.
Teraz gdy znasz już sposoby krojenia arbuza, możesz szybko przygotować ten owoc do spożycia. Jeśli szukasz inspiracji na dania z tym składnikiem, koniecznie sprawdź wybrane propozycje w tym wpisie. Arbuz jest najczęściej podawany jako przekąska. Może być pokrojony na wiele mniejszych czy większych kawałków. Może także być składnikiem owocowej sałatki, ponieważ może być swobodnie łączony z innymi owocami. Arbuza można też zgrillować, czy przygotować z niego smaczną lemoniadę. Ze względu na jego właściwości antyoksydacyjne dobrze jest używać go w diecie jak najczęściej.