Jak podać tatara na imprezie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Tatar to jedna z ciekawych, a przy okazji dość popularnych przystawek na zimno. Robi się go z siekanego mięsa, najczęściej wołowego, jednak można się również spotkać z tatarem z tuńczyka, czy łososia. Tatar idealnie pasuje do alkoholu. Jest to przystawka smaczna, łatwa w przygotowaniu, ale jej odpowiednie zaprezentowanie może przysparzać problemu. Dlaczego? Sam tatar nie prezentuje się zbyt apetycznie. To tylko kawałek surowego mięsa. Warto więc zadbać o jego odpowiednią oprawę, by całość wyglądała naprawdę ładnie.
Jak podać tatara na imprezie? W zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz, możesz skorzystać z tych propozycji:
- Tatar z ryby doskonale komponuje się podany na mniejszych porcjach pieczywa.
- Tatar możesz podawać na liściu sałaty, pięknie się prezentuje.
- Tatar można też podawać tradycyjnie na małym talerzyku z żółtkiem i dodatkami dla każdego gościa.
- Jeśli chcesz, możesz mięso wyłożyć na jeden duży talerz wraz z dodatkami. Goście będą mogli sięgać po kawałki mięsa i wybierać ulubione dodatki.
Czy na imprezie można podać tatara wołowego? Tak, jak najbardziej. To sposób na naprawdę ciekawą przekąskę. Musimy mieć jednak pewność, że nasi goście za nim przepadają. Jeśli w większości są to goście, którzy nie jedzą mięsa, wołowa przystawka na pewno nie będzie dobrym wyborem. Można jednak zdecydować się w takim wypadku na tatar w wersji wege. Najlepiej smakuje ten z suszonych pomidorów, czy buraków. Gdy goście nie jedzą mięsa, ale lubią ryby dobrze skusić się natomiast na tatar z łososia lub tuńczyka. Te ryby świetnie smakują podane w taki sposób i pięknie się prezentują. Bez względu na to, jaki tatar wybierzesz, warto jednak pamiętać o tym, że niezwykle ważny jest jego sposób podania. Zanim przystawka pojawi się na stole, musisz jednak zadbać o bezpieczeństwo swoich gości. Tatar to danie, które musi być przyrządzone z najlepszych jakościowo składników. W tym wypadku nie ma co odpuszczać jakości. Zwłaszcza gdy planujesz podać surowe mięso. Zadbaj więc o ten aspekt. Najczęściej do przygotowania tej przystawki wybierana jest soczysta polędwica, która wyróżnia się niewielką ilością błon i tłuszczu oraz pięknym ciemnoczerwonym kolorem. Jeśli nie mamy możliwości kupić właśnie takiej polędwicy, do przygotowania tatara możemy użyć wołowego rostbefu albo udźca. Tatar jest spożywany na surowo, dlatego mięso też musi być niezwykle świeże i bezpieczne. Sięgaj więc tylko po kawałek od sprawdzonego sprzedawcy. Pamiętaj, że tatar najlepiej przez cały wieczór trzymać w lodówce. Dopiero przed podaniem wyciągnij go na stół. Nie powinien stać tam jednak zbyt długo, gdyż straci na świeżości.
A jak przygotować tatar, żeby ładnie wyglądał? Mięso zwykle jest drobno siekane, raczej nie sięga się po mielone. By zachowało odpowiedni kształt, czasami dodaje się do niego oleju lub oliwy, dzięki temu masa jest bardziej klejąca i łatwiej ją uformować w zgrabny cylinder. Do tatara nie dodajemy zbyt dużej ilości przypraw. Postaw na sól i pieprz. Najważniejsze są jednak dodatki do tatara. Z czym podawać tę przystawkę? Najlepiej z żółtkiem w środku, a warzywami z boku. Do tego dania idealnie sprawdzi się posiekana cebula, ogórek kiszony lub korniszony, grzybki marynowane, czy kapary.