Jak piec pasztet, żeby nie był suchy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pieczenie pasztetu, choć jest proste, może niestety skończyć się niepowodzeniem. Dlaczego? Gdy specjał wyjdzie zbyt suchy, to całość na pewno nie będzie zbyt smaczna. A więc jak zrobić pasztet pieczony, który zachwyca smakiem? Warto zacząć od odpowiednich warunków pieczenia. Temperatura pieczenia nie może być zbyt wysoka. Gdy tak się stanie, całość będzie twarda, a przez to niesmaczna. Dobry pasztet musi być delikatny i wilgotny, to właśnie ta odpowiednia struktura sprawia, że ma się ochotę na jego jedzenie. Drugim czynnikiem, który jest ważny, jest czas pieczenia. To ile czasu spędzi pasztet w piekarniku, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest omawiana wcześniej temperatura, inne to rodzaj mięsa, czy używany sprzęt.
Domowy pasztet to niezwykle smaczny specjał. Niestety łatwo można go zepsuć poprzez nieodpowiednią obróbkę termiczną. Jak piec pasztet, żeby nie był suchy? Oto kilka wskazówek:
- Wybierz odpowiednie mięso - nie nadają się tylko suche kawałki, wtedy specjał będzie suchy.
- Pasztet umieść raczej na środkowej półce piekarnika.
- Formę, w której pieczesz pasztet, wyłóż plastrami boczku lub słoniny. Możesz umieścić je również na boczku.
- Możesz do mięsa dodać pianę z białek, by pasztet wyszedł wilgotny i pulchny.
Szukasz inspiracji na to jak przygotować smaczny pasztet? Koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na pasztet, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim domownikom. Pasztet to doskonały pomysł na zastąpienie gotowych wędlin, wyrobem, który robi się w domu. Domowy pasztet jest znacznie zdrowszy niż wędliny sprzedawane w sklepach. To dlatego, że nie zawiera dodatku soli, czy wzmacniaczy smaku. Jest smaczny, szybki w przygotowaniu i niezwykle aromatyczny. Jednakże jego aromat bierze się z odpowiedniej kompozycji mięs i przypraw, a nie wzmacniaczy smaku. Dzięki czemu będzie doskonałym wyborem dla wszystkich dbających o dobre zdrowie.
Jak wybrać mięso na pasztet? Wybór mięsa zależy tak naprawdę od naszego gustu i upodobań kubków smakowych. Zarówno drób i podroby, jak i wołowina, wieprzowina będą pasowały znakomicie. Często też spotykamy się z pasztetem z królika, którego mięso jest bardzo delikatne. Pamiętajmy, że nie musimy decydować się na jeden rodzaj mięsa, można dowolnie je mieszać. Pamiętaj jednak, by nie sięgać po zbyt suche mięso. Każdy chce uniknąć nadmiaru kwasów tłuszczowych w diecie, jednak za mało tłuste mięso sprawi, że pasztet będzie tłusty i niesmaczny, a przez co choć zdrowy, nikt nie będzie chciał po niego sięgnąć. Tłuszcz z mięsa sprawia, że nasz pasztet będzie bardziej wilgotny. Sprawia też, że całość jest bardziej smaczna, tłuszcz jest nośnikiem smaku.
Jak doprawić pasztet, by był smaczny? Do obowiązkowych dodatków aromatyzujących potrawę należy na pewno gałka muszkatołowa, charakteryzująca się słodkawym oraz lekko orzechowym smakiem i zapachem. Pikantności nada pasztetowi także ziele angielskie. Dobrze dodać również ulubione zioła. Całość można też wzbogacić ostrą lub słodką papryką.