Jak piec bezę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Beza to deser, który zachwyca smakiem i wyglądem. Dobrą bezą można pochwalić się przed znajomymi i rodziną, gdyż prezentuje się naprawdę imponująco. Choć jej przygotowanie wymaga nieco cierpliwości. Gdy robisz ją w piekarniku, czas przygotowania wynosi około 90 minut.
Beza to świetna baza dla wielu deserów. Jej przygotowanie nie jest zbyt skomplikowane. A więc jak piec bezę? Oto najprostszy przepis na bezę:
- Przygotuj potrzebne składniki, będziesz potrzebować:
- białek,
- cukru pudru,
- mąki ziemniaczanej,
- sok z cytryny.
- W dużej misce ubij na sztywną pianę białka.
- Następnie łyżką dodawaj małe porcje cukru i nadal ubijaj mikserem na małych obrotach. Ubijaj tak długo, aż rozpuści się cały cukier. Do masy dodaj skrobię i sok z cytryny. Prawidłowo ubita piana na bezę, powinna być puszysta, zwarta i lśniąca, bez wyczuwalnych grudek cukru.
- Blachę wyłóż papierem do pieczenia, masę bezową rozłóż delikatnie tak, by tworzyła dość spory okrąg.
- Piecz w piekarniku nagrzanym do 120 stopni przez 90 minut.
- Po tym czasie pozostaw bezę w piekarniku jeszcze przez 15 minut.
To sprawdzony przepis, który możesz używać na wiele różnych sposobów. Powstanie z niego świetny tort Pavlova, czy pyszny deser z kremem śmietanowym. To, w jakiej temperaturze piec bezę oraz jak długo zależy od posiadanego sprzętu. Jeśli Twój piekarnik bardzo mocno grzeje, możesz obniżyć temperaturę do 100 stopni. Można jeszcze obniżyć temperaturę do 70-80 st. C i suszyć bezę przez ok. 5-7 godzin przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Jednak dla wielu osób tak długi czas oczekiwania jest już nie do przejścia. Nic dziwnego, ten przysmak jest tak dobry, że nie chce się opóźniać jedzenia. Jednak warto podkreślić, że by zrobić najlepszą bezę nie potrzeba wcale dużych kuchennych umiejętności. Istotna jest tylko cierpliwość, a także wykonywanie wszystkich kroków powoli, bez pośpiechu.
Przepis na bezę warto mieć pod ręką, by przygotować ją poniekąd przy okazji. Jest świetnym sposobem na wykorzystanie nadmiaru białek, jeśli do innej potrawy potrzebowaliśmy wyłącznie żółtek. Zrobienie bezy można sprowadzić do ubicia białek z cukrem na sztywną masę. Jednak warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach:
- Jajka powinny mieć temperaturę pokojową.
- Nie możemy również dopuścić do tego, by w misce znalazła się choćby odrobina żółtka.
Gdy uzyskamy już lśniącą i gładką masę, przychodzi pora na suszenie bezy. Nie jest to skomplikowane, ale może okazać się poważnym testem cierpliwości. Beza musi bowiem wysiedzieć swoje w piekarniku. Bez tego będzie zbyt wilgotna, co negatywnie wpływa na jej jedzenie. Gotowe bezy można przechowywać w zamkniętym pojemniku do 2 tygodni lub zamrozić do miesiąca. Na późniejsze przechowywanie duży wpływ ma wilgotność powietrza. Duża wilgotność powoduje, że beza zmięknie i stanie się gumowa.
Teraz gdy wiesz już, jak zrobić bezę możesz wykorzystać ją na co dzień. Jeśli szukasz inspiracji na pyszną bezę, znajdziesz ją w tym wpisie. Ta beza idealnie sprawdzi się również do ciasta. Wtedy możesz zrobić ją z połowy składników.