Jak pić whisky? Co jeszcze warto wiedzieć?
Whisky to napój alkoholowy, za którego kolebkę uznaje się Irlandię. Powstaje poprzez destylację zacieru zbożowego i poddawana jest dojrzewaniu w drewnianych beczkach. Oprócz Irlandii produkowana jest również w Szkocji, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Whisky po raz pierwszy pojawiła się na kartach historii w Irlandii już w VII wieku. To wówczas powstała za sprawą iryjskich mnichów, którzy produkowali trunek na bazie fermentujących owoców w celu leczenia chorych. Według podań to św. Patryk odpowiedzialny jest za wynalezienie whisky. Nic dziwnego, że w Irlandii szczególnie upamiętniany jest dzień jego śmierci- 17 marca.
Na początku trunek będący pierwowzorem whisky występował pod nazwą ‘uisge beatha’, co z języka galickiego można przełożyć na ‘woda życia’. Głównie dlatego, że używano jej tylko do leczenia. Miała przedłużać życie, łagodzić niektóre dolegliwości (np. bóle brzucha) i choroby tj. ospa czy paraliż. W IX wieku woda życia trafiła do Szkocji. Siedem wieków później pojawiają się zapiski o wodzie życia, która powstaje z jęczmienia. Wtedy też działanie lecznicze zaczęło mieć drugorzędne znaczenie. Na przełomie XVII i XVII wieku wprowadzono wysokie podatki na whisky w Irlandii i Szkocji, co spowodowało wzrost nielegalnych, domowych produkcji. Whisky w legalnych źródłach przygotowywana była głównie na eksport do innych członków imperium brytyjskiego. Wraz z wymyśleniem w 1823 roku alembiku, czyli szklanego naczynia z rurką używanego do destylacji rozpoczęto przemysłową produkcję whisky. W latach 80. XIX wieku we Francji miała miejsce prawdziwa plaga mszyc- filoksery winiec, która spustoszyła winnice. To przełożyło się na spadek produkcji koniaku, którego miejsce zajęła whisky.
Obecnie na rynku można spotkać 3 kraje pochodzenia whisky. W Szkocji produkowana jest ze słodu jęczmiennego lub miksu whisky z innych zbóż i minimum 3 lata musi dojrzewać w dębowych beczkach. W Stanach Zjednoczonych whisky powstaje z kukurydzy, żyta, pszenicy lub jęczmiennego słodu. Jej czas dojrzewania w dębowych beczkach to minimum 2 lata. W Irlandii produkuje się whisky tylko z jęczmienia i jego słodu, konieczna jest trzykrotna destylacja, a dojrzewanie trwa minimum 3 lata.
Jeśli zainteresował Cię artykuł „jak pić whisky” to znak, że nie raz spotkałeś się z tym trunkiem. Niektórzy rozsmakowują się w whisky, jej smaku i aromacie. Są też osoby, dla których smak przypomina aromat starej szafy. Jest również teoria, że do smaku whisky trzeba po prostu dojrzeć i nie od razu wszystkim pasuje. Więc jak powinno się pić whisky, by wyciągnąć z niej to, co najlepsze?
Przede wszystkim znaczenie ma naczynie. Whisky zazwyczaj podaje się w szklance z grubym, szerokim i ciężkim dnem. W sklepach spotkać można np. okrągłe szklanki pod nazwą „old fashioned”. Ten kształt miał ułatwić członkom klubów dla gentelmanów odstawianie szklanek nawet na pikowane kanapy. Obecnie w zależności od tego, w jaki sposób będziemy spożywać, możemy dobrać odpowiednie szklanki lub kieliszki.
Dyskusja na temat tego jak prawidłowo pić whisky rozgrzewa do czerwoności fora dyskusyjne. Najbardziej popularną (i według niektórych- najbardziej dopuszczalną) formą picia whisky jest jej podanie z kostkami lodu lub z niewielkim dodatkiem wody. Pijąc whisky z lodem, warto zwrócić uwagę na to, by lód zbyt szybko się nie rozpuścił i nie rozcieńczył whisky. Żeby tego uniknąć można sięgnąć po duże bryły lodu. A najlepiej po sztuczne kostki lodu obniżające temperaturę trunku bez rozcieńczenia.
Ze względu na to, że smak whisky zależy przede wszystkim od składników, z jakich została przygotowana. Niektóre z nich, szczególnie typu blended, wyróżniają się wyraźnym smakiem spirytusu, stąd chęć poprawy jej smaku różnymi dodatkami. Do takich najczęściej spotykanych zalicza się colę. Jednak to nie jedyny dodatek, z jakim można podać whisky. Występuję bowiem ona z dodatkiem soku pomarańczowego, soku z cytryny, soku jabłkowego czy Sprite’a. Wszystko zależy od upodobań i ulubionego smaku konsumenta.
Myślę, że każda dorosła osoba wie, z czym pić whisky by jej smak na pewno sprawiał przyjemność. Jednak dobrze od czasu do czasu przetestować również inny sprawdzony sposób na drinki.