Jak peklować schab do wędzenia? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zastanawiasz się jak peklować schab do wędzenia? Oto najpopularniejszy sposoby:
- Peklowanie schabu na sucho - polega na wtarciu przygotowanej wcześniej mieszanki przypraw i ziół w mięso, bez dodatku wody, a następnie pozostawienie go do odpowiedniego skruszenia i zamarynowania. Trwa to od kilku do kilkunastu dni. Zajmie to około 7 dni.
- Peklowanie schabu na mokro - przyprawy należy rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie trzeba marynować w niej mięso. Proces przebiega podobnie jak przy peklowaniu na sucho. W przypadku schabu około 5 dni.
Do przygotowania mieszanki peklującej potrzebujesz odpowiedniej ilości soli peklującej - zwykle przyjmuje się, że powinno to być około 40 gramów peklosoli - na 1 kg mięsa.
Peklowanie schabu do wędzenia to niezwykle ważny proces i część przygotowania. To doskonały pomysł na domowy kawałek wędliny. Marynowanie schabu do wędzenia musi odbywać się jednak przez kilka dni. Tylko wtedy mięso będzie smaczne. A więc jak przygotować schab wieprzowy? Bardzo prosto, wystarczy oczyścić go z błonek i tłuszczu, a następnie włożyć do przygotowanej wcześniej zalewy, jeśli przygotowujemy peklowanie na mokro. Taka solanka musi mieć odpowiednie stężenie soli. Najczęściej przyjmuje się, że:
- w przypadku peklowania na mokro - od 35 do 40 gram peklosoli na 1 kg mięsa.
- w przypadku peklowanie na sucho - od15 do 25 gram peklosoli na 1 kg mięsa.
To ile soli peklującej należy użyć, zależy od rodzaju użytego mięsa, a także preferowanej słoności wyrobów. Zalewa do peklowania zwykle zawiera nie tylko peklosól, ale również tradycyjną sól. Wiele osób zastanawia się, ile czasu musi spędzić mięso w solance. Jeśli przygotowujesz je, tylko do pieczenia spokojnie wystarczy jedna doba, jednak jeśli zamierzasz marynować mięso do wędzenia, wtedy zdecydowanie musi spędzić w przyprawach znacznie więcej czasu.
Peklowanie mięsa to nazwa procesu technologicznego, który polega na niezwykłym działaniu soli peklującej i innych składników potrzebnych do stworzenia mieszanki peklującej lub zalewy do peklowania, na wybrane przez nas mięso. Aby odpowiednio dobrać proporcje soli peklującej i innych składników, warto skorzystać z tabeli peklowania, w której jasno i wyraźnie zaznaczone mamy dawki danych składników na ilość mięsa, a dodatkowo podane mamy wszystkie inne ważne informacje. W taki sposób przygotowuje się mięso np. do wędzenia. Peklowanie jest niezwykle starą, jednak skuteczną metodą konserwowania mięsa. Używa się go głównie do boczku, schabu, karkówki, czy szynki. Najbardziej popularne jest więc peklowanie mięsa wieprzowego. To dlatego, że ono najlepiej się do tego nadaje. Jednak można solanki używać również do innych rodzajów mięsa, w tym dziczyzny. Peklowanie jest procesem mającym na celu zabezpieczenie tkanek przed rozkładem wywołanym przez rozwój niepożądanych mikroorganizmów. Do tego procesu nie używamy „zwykłej” soli kuchennej a peklosoli, czyli soli wzbogaconej mieszanką peklującą. W skład tej mieszanki wchodzą azotany (III) oraz (V) sodu i potasu. Dzięki połączeniu wszystkich tych czynności uzyskujemy wyjątkowo bezpieczne produkty.