Jak pasteryzować sok? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak pasteryzować sok? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, czy w butelce znajduje się sok już przestudzony, czy nadal ciepły.
- Sok z wyciskarki, (zimny) - przelej do butelek, butelki ustaw w garnku i zalej wodą. Podgrzej wodę aż do wrzenia, następnie zmniejsz moc palnika, by woda jedynie bulgotała i od tego momentu odliczaj czas do 20 minut. Ostudź.
- Ciepły sok - butelki w garnku podgrzewaj aż do wrzenia wody, następnie zmniejsz moc palnika, by woda jedynie bulgotała i od tego momentu odliczaj czas do 15 minut. Ostudź.
Po ostygnięciu wody należy wyjąć butelki i przykryć ściereczką lub ręcznikiem. Po całkowitym ostygnięciu, gotowe soki odstawiamy do chłodnego i zimnego miejsca.
Sok to doskonały sposób na wykorzystanie owoców w pełni sezonu. Jeśli szukasz inspiracji na to jak przygotować smaczny sok, koniecznie sprawdź wyróżnione propozycje na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na naprawdę fantastyczny sok owocowy w domu.
Soki to zdrowy dodatek do diety. Zwłaszcza jeśli przygotujemy go samodzielnie z produktów dostępnych we własnym ogródku, czy przyniesionych ze straganu. Niestety domowe soki nie pozostają świeże zbyt długo. Świetny pomysł na to jak przedłużyć ich świeżość to pasteryzacja. Sprawdzony sposób na nią znajdziesz powyżej. Najlepiej pasteryzować soki w butelkach, jednak równie dobrze można to robić też w słoikach. Teraz gdy wiesz już, jak się pasteryzuje soki, a także jak długo należy to robić, możesz spokojnie sięgać po prosty przepis na domowy sok. Dzięki temu w łatwy sposób przerobisz duże ilości owoców i zapewnisz sobie smaczny dodatek do picia na zimowe dni.
Czym jest pasteryzacja? Pasteryzacja to sposób konserwacji produktów spożywczych w temperaturze od 75 do 100 stopni C. Polega na podgrzewaniu zakręconych słoików w wodzie lub piekarniku. Dzięki działaniu wysokiej temperatury warzywa i owoce zachowają wartości odżywcze, jednocześnie nie tracąc smaku. Pasteryzacja pozwala zniszczyć drobnoustroje, które mogły dostać się do słoika, a także przedłuża trwałość produktów. Jej czas jest zależny od wielu czynników. Jednym z nich jest na przykład wielkość naczynia, w którym przeprowadzamy pasteryzacje, ale również rozdrobnienie składników. Sok to produkt o dużym rozdrobnieniu, dlatego nie trzeba się martwić, że pasteryzacja zajmie naprawdę sporo czasu.
Domowe soki można przygotowywać z wielu różnych składników. Zwłaszcza gdy wie się jak je odpowiednio zakonserwować. Dzięki temu można cieszyć się nimi przez długi czas. Warto wiedzieć, że w procesie pasteryzacji, tracimy tylko niewielką ilość składników prozdrowotnych, co ucieszy na pewno wszystkich, którzy lubią stosować tę metodę.
Soki dostarczają witamin i minerałów, które są niezbędne do odpowiedniego odżywienia skóry, włosów i paznokci. Regularne spożywanie różnorodnych warzyw i owoców rewelacyjnie wpływa stan cery i wzmacnia „od środka” ciało. Do soku możesz dodać ulubione owoce, ale również warzywa. Dzięki temu całość będzie miała również niższy indeks glikemiczny, co jest szczególnie ważne dla osób z problemami z glikemią.