Jak parzyć kapustę na gołąbki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Odpowiednie przygotowanie kapusty jest bardzo ważne, jeśli chcemy stworzyć na jej bazie smaczne gołąbki. A więc jak parzyć kapustę na gołąbki? Oto prosty sposób:
- Usuń wierzchnie liście z kapusty i oczyść ją.
- Odetnij głąb kapusty.
- Do dużego garnka wlej wodę i zagotuj ją.
- Kapustę delikatnie włóż do garnka, uważając, by się nie poparzyć. Możesz też podzielić ją na mniejsze kawałki i w taki sposób wkładać ją do garnka.
- Kapustę podgotuj chwilę i delikatnie wyciągnij z garnka i ostudź.
- Delikatnie odrywaj liście i pozbaw je zgrubiałej części.
Parzenie kapusty na gołąbki to niezbędna część procesu przygotowania tego dania. Dzięki temu kapusta jest bardziej elastyczna, co zdecydowanie ułatwia dalsze jej wykorzystanie. Ta wstępna obróbka sprawia też, że liście mniej pękają, co jest niezwykle ważne. Pęknięte gołąbki stracą swój farsz podczas gotowania, przez co nie będą smaczne, ani apetyczne. Może się wydawać, że proces ten nie jest potrzebny. Samo przygotowanie gołąbków jest dość długotrwałe, a parzenie, tylko to wydłuża. Jednak nie warto z niego zrezygnować, jeśli chcemy ułatwić sobie dalszą pracę. Kapustę można sparzyć naprawdę szybko. Najlepiej sprawdzi się do tego duży garnek. Kapustę możesz parzyć w całości - to najbardziej popularny sposób. Inny sprawdzony sposób to podzielnie jej na mniejsze części, możesz też od razu oderwać pojedyncze liście i gotować je w taki sposób. Parzyć kapustę należy we wrzątku. Tylko wtedy odpowiednio zmięknie.
Do gołąbków idealnie nadaje się biała kapusta i to właśnie po nią sięga się najczęściej. Specjalna odmiana, która została zaprojektowana do gołąbków to coolwrap. Jest to tzw. kapusta typu Coolwrap, którą cechują duże, cienkie, delikatne w smaku, a zarazem bardzo soczyste i chrupkie liście. Liście w główkach ułożone są dość luźno, co pozwala na ich ściąganie z krótkiego głąba nawet bez sparzania kapusty. Inną opcją, która równie dobrze smakuje, co wygląda, jest kapusta włoska. Możesz sięgać po nią, jeśli zależy Ci na apetycznym wyglądzie. Oprócz kapusty do gołąbków możesz też użyć liści winorośli. To zabieg popularny zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich.
A jak obrać liście kapusty? Gdy są już sparzone, nie powinno to stanowić żadnego problemu. Wystarczy delikatnie łapać za kraniec liścia i lekko go odrywać od całości. Warto jednak postępować z dużą ostrożnością, tak by nie zerwać liści i nie zrobić w nich dziury.
Gołąbki to idealny pomysł na pyszny obiad, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych dań. Można zajadać się nimi na co dzień i od święta, bo pasują do każdej okazji. Można podawać je same lub z ziemniakami. Świetnie smakują także gołąbki w sosie pomidorowym zrobionym z pomidorów z puszki i śmietany lub gęstego jogurtu. To danie smakuje równie dobrze kolejnego dnia, podgrzane w piekarniku lub na patelni, gdy kapusta miło się przyrumieni. Istnieje wiele różnych rodzajów gołąbków. Do ich przyrządzenia można bowiem użyć różnych typów kapusty, czy farszów. Wszystkie składniki na gołąbki są bardzo podstawowe i łatwo jest znaleźć je w sklepie. Dzięki temu ta potrawa świetnie sprawdzi się prawie dla każdego. W dodatku jest dość tania. Warto zadbać o dobrej jakości składniki, zwłaszcza mięso, które jest bazą farszu i decyduje o smaku całego dania.