Jak parzyć białą kiełbasę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Biała kiełbasa to kiełbasa surowa lub parzona o charakterystycznym jasnym kolorze. Najczęściej wytwarzana jest z mięsa wieprzowego, czasem wykorzystuje się dodatek mięsa wołowego. Kiełbasa wytwarzana jest w cienkim, naturalnym jelicie wieprzowym. W dalszej części poznasz sprawdzony sposób na parzenie kiełbasy białej. Po sparzeniu kolor kiełbasy zmienia się na szary. Surową kiełbasę białą najczęściej wykorzystuje się jako dodatek do rozgrzewającego żurku. Pyszna kiełbasa serwowana jest również na święta wielkanocne i można ją podać z dodatkiem pieczywa oraz ćwikły z chrzanem. Kiełbasę można przed spożyciem ugotować lub upiec. Przepis na białą kiełbasę nie jest zbyt skomplikowany, dlatego możemy przygotować ją samodzielnie w domu.
A więc jak parzyć białą kiełbasę? Odpowiednia obróbka termiczna kiełbasy białej pozwoli na zachowanie jej soczystości i nie wysuszy jej. Na początek przygotuj białą kiełbasę, czosnek, łyżeczkę soli, ziele angielskie, liście laurowe oraz ziarna gorczycy. Do garnka wlej wodę, dodaj dwa rozgniecione Ząbki czosnku, sól, kilka ziaren ziela angielskiego oraz kilka liści laurowych i gorczyce (około 1 płaskiej łyżeczki). Wodę doprowadzić do wrzenia, włóż do garnka białą kiełbasę, a palnik wyłącz. Temperatura wody powinna wynosić w tym momencie około 100°C. A ile czasu parzyć białą kiełbasę? Kiełbasę parz pod przykryciem przez około 20 minut.
Biała Kiełbasa produkowana na skalę przemysłową często zawiera w swoim składzie sporej ilości konserwantów, a także wzmacniaczy smaków, dlatego przed jej zakupem warto zapoznać się dokładnie ze składem produktu. Najczęściej białą kiełbasę produkuje się z łopatki, boczku oraz podgardla. Biała kiełbasa zawiera sporo tłuszczu, dlatego zaliczana jest do produktów wysokokalorycznych (w 100 g produktu znajdziemy około 300 kcal oraz około 23 g tłuszczu). Kiełbasa ta stanowi również źródło cholesterolu, który spożywany w nadmiarze może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, zawału serca lub udaru mózgu. Do wytworzenia białej kiełbasy często wykorzystuje się również zioła, które wspierają trawienie, a także zmniejszają uczucie ciężkości po posiłku. Dobrej jakości kiełbasa powinna charakteryzować się lekko różowym zabarwieniem, a także posiadać widoczne oczka mięsa oraz tłuszczu. Zbyt jasny kolor produktu może oznaczać, że do jego produkcji użyto zbyt dużej ilości tłuszczu.
Podsumowując: wiesz już jak przy białą kiełbasę, aby była idealna. Warto wiedzieć, że kiełbasy białej nie gotuje się, ponieważ traci ona soczystość oraz może pękać. Po parzeniu kiełbasa zmieni kolor na szary — nie przejmuj się, jednak jest to normalne. Smaczna kiełbasa jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i doskonale smakuje z dodatkiem pieczywa oraz musztardy lub ćwikły z chrzanem. Biała kiełbasa często wchodzi w skład święconki na Wielkanoc. Kiełbasę białą podaje się również jako dodatek do żurku — najlepiej podać go z dodatkiem ugotowanego na twardo jajka oraz parzonej białej kiełbasy.