Jak otworzyć wino bez korkociągu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wino to niezwykle popularny trunek. Bardzo często jest elementem świętowania uroczystości. Wina w Polsce zwykle sprzedawane są w półtorej litrowych butelkach, zabezpieczonych korkiem. Korek to nie tylko element dekoracyjny, ale również świetnie zabezpieczający trunek przed psuciem i wylaniem. Jednak ze względu na to zabezpieczenie otwieranie wina poza warunkami domowymi może być dość problematyczne i długotrwałe. Zwłaszcza jeśli nie masz przy sobie otwieracza. Może się więc okazać, że pomysł na wspaniały wieczór zostanie zupełnie zrujnowany przez kłopot dotyczący tego, jak usunąć korek. W takiej sytuacji na pewno zastanawiasz się, czy można otworzyć wino bez otwieracza?
Jeśli chcesz otworzyć butelkę wina, jednak nie masz przy sobie korkociągu, istnieje kilka prostych sposobów na poradzenie sobie z całą sytuacją, bez konieczności rezygnowania z trunku. Poniżej kilka propozycji:
- Możesz spróbować wepchnąć korek do środka butelki. To niezwykle prosty sposób, choć wymaga nieco siły. Z pomocą może przyjść Ci długi i cienki przedmiot — trzonek sztućców, czy szczoteczki do zębów.
- Możesz użyć nożyczek — wystarczy otworzyć je pod kątem prostym i wbić jedno ostrze głęboko w korek. Następnie należy kręcić, by korek wyciągnąć.
- Użyj cienkiego noża, by wydłubać część korka, a następnie podważyć dalszą część. To najbardziej pracochłonna metoda.
Choć czasami proponuje się również podgrzewanie szyjki butelki zapalniczką, to jednak jest to dość niebezpieczna metoda, więc nie wato po nią sięgać. To najpopularniejsze domowe sposoby na to, jak otworzyć wino bez korkociągu. Te sprawdzone pomysły są bezpieczne, dlatego nie musisz obawiać się ich stosowania.
Wiesz już czym otworzyć butelkę wina szybko i łatwo. Możesz zastanawiać się jednak jak dobrać odpowiednie wino do właściwej okazji. To również niezbyt kłopotliwe zadanie. Najlepiej kierować się tymi prostymi zasadami:
- do przystawek – wykorzystuj lekkie, białe, schłodzone wino,
- do makaronów pasują lekkie wina wytrawne. Możesz użyć różowego lub czerwonego,
- do risotto najlepiej podać wino białe,
- do ryb podaje się wino białe,
- do kurczaka i dań z drobiu pasuje najlepiej białe wino albo czerwone, jednak tylko lekkie,
- do mięs czerwonych — zwykle serwuje się czerwone, wytrawne lub półwytrawne wina,
- do cielęciny pasują lekkie, młode wina czerwone, a także musujące wina różowe,
- do pieczeni zaleca się wina czerwone, wytrawne,
- do łagodnego sera najlepiej sprawdzi się łagodne, białe wino, ale do pikantnych gatunków może być czerwone, wytrawne,
- do deserów zwykle podaje się mocniejsze, słodkie lub półsłodkie wina.
Na smak wina niezwykle duży wpływ ma jego temperatura. Przed podaniem należy trunek odpowiednio schłodzić. Czerwone wino najlepiej podawać w temperaturze od 15 do 20 stopni Celsjusza, a wino białe w niżej temperaturze — zwykle między 8, a 15 stopni. Dzięki temu łatwiej delektować się skomplikowanym bukietem, który występuje w większości trunków.
Warto jednak pamiętać, że wino, tak jak inne alkohole ma negatywny wpływ na zdrowie, dlatego nie powinno gościć w menu zbyt często, ani w zbyt dużych ilościach.