Jak otworzyć piwo zapalniczką? Co jeszcze warto wiedzieć?
Każda osoba dorosła w swoim życiu próbowała piwa. Wiele osób nie wyobraża sobie spotkań towarzyskich, spokojnych wieczorów lub sportowych emocji właśnie bez piwa. Czy piwo ma znaczenie dla naszego zdrowia? Czy jedno piwo dziennie może być szkodliwe?
Piwo to napój alkoholowy, który powstaje poprzez fermentację alkoholową wodnego wyciągu ze słodu z dodatkiem chmielu. Ogólnie jako piwo określamy napój fermentowany ze zbożowych surowców. I takie napoje właśnie pojawiły się już na początku rewolucji neolitycznej. Piwo jest najstarszym i najczęściej spożywanym napojem alkoholowym oraz trzecim po wodzie i herbacie napojem spożywanym na świecie. Samo słowo piwo ma swoje pochodzenie z języka prasłowiańskiego. Na terenach polskich piwo występowało już przed przybyciem Słowian, co zawdzięczamy Celtom i Germanom. Powszechnie pito piwo do posiłków, podczas uroczystości i spotkań. Był to również częsty dar składany bogom w ofierze.
Podstawę piwa stanowi woda, słód jęczmienny, chmiel i drożdże. Chmiel stosowany jest w browarnictwie głównie jako przyprawa, nadając piwu charakterystycznej goryczki.
Choć to winu nadaje się przydomek wyrafinowanego trunku to coraz częściej piwo również wypijane jest dla kulinarnych doznań. Dzięki mnogości rodzajów piwa można dobierać rodzaj piwa do dań lub wydarzeń. Obecnie rozróżnić można dziewięć piw górnej fermentacji oraz trzy piwa dolnej fermentacji. Do tych pierwszych zaliczamy np. portera angielskiego, piwa pszeniczne, IPA (India pale ale) i powstają one poprzez fermentację z użyciem drożdży w wyższych temperaturach. Dolna fermentacja polega na użyciu niższej temperatury, co nadaje piwu orzeźwiający charakter. Tutaj zaliczamy pilznera, portera bałtyckiego i koźlaka.
Piwo kupić można w puszkach i butelkach. O ile te pierwsze nie stwarzają większego trudu przy otwieraniu, tak już kapsel bywa nie lada przeszkodą. W Internecie spotkać można, sposoby czym można otworzyć butelkę z piwem bez otwieracza. Najczęściej spotkać można wskazówki, że np. kluczem, zahaczając butelkę o butelkę czy zębami. Nasz pomysł na otwieranie piwa to zapalniczka. Szybko uda się znaleźć osobę, która ma przy sobie zapalniczkę, więc lepiej zastosować taki sposób, niż zaryzykować stan swojego uzębienia.
Butelkę chwyć za szyjkę, najlepiej słabszą (mniej używaną) dłonią. Zrób to w taki sposób, byś czuł ząbki kapsla na palcu wskazującym. Kciuk powinien być lekko poniżej kapsla. Teraz ułóż zapalniczkę, tak by spód skierowany był w stronę butelki, na kciuku i dociśnij do kapsla. Górę zapalniczki zacznij dociskać do dołu, tak by część zahaczona o kapsel „szła” do góry. By dźwignia, którą tworzymy, zadziałała odległość od kciuka, który podpiera zapalniczkę musi być mniejsza od miejsca, w którym naciskamy zapalniczkę ku dołowi. Dlatego kciuk musi dokładnie przylegać do szyjki. W tych kilku krokach wiesz już jak otworzyć piwo zapalniczką. Mam nadzieję, że nasz sprawdzony sposób już na zawsze zapadnie Ci w pamięć.
Do pozytywnych cech piwa możemy zaliczyć jego moczopędność. Choć podczas spożywania piwa to jedna z jego uciążliwych cech to tak naprawdę może to znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Dodatkowo piwo to bardzo dobre źródło witamin z grupy B. Znaleźć w nim można witaminę B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksynę), B9 (kwas foliowy) oraz B12 (cyjanokobalaminę). W piwie znajduje się również krzem, który ma pozytywny wpływ na układ kostny człowieka, ale tylko w określonej ilości. Nadmierne spożycie piwa może mieć odwrotny skutek.
Nadmierne spożycie alkoholu ma zawsze niszczące działanie na organizm. I choć piwo ma wiele pozytywnych działań to jego codzienne picie znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. To także napój o bardzo wysokim indeksie glikemicznym, dlatego nie powinno być spożywane przez osoby, które mają problemy z gospodarką węglowodanową.
Piwo to także napój wysokokaloryczny. 500 ml jasnego piwa ma około 250 kcal, a ciemnego aż 340 kcal. To stanowi około 10% zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka. Tym samym łatwo przekroczyć dzienne zapotrzebowanie właśnie samym takim napojem. Wskazuje się również, że piwo jako źródło pustych kalorii może mieć związek z powstawaniem tzw. brzucha piwnego. Warto również wziąć pod uwagę, że często przy spożyciu piwa pojawiają się przekąski takie jak: słone orzeszki, paluszki czy chipsy, które również są bardzo kaloryczne. Podczas picia piwa pojawia się również zwiększony apetyt, który przyczynia się do nadmiaru kcal w diecie.