Jak odświeżyć chleb?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Chleb to produkt, bez którego ciężko sobie wyobrazić tradycyjną kuchnię polską. Jednak jest to składnik, który przechowywany w niewłaściwy sposób szybko czerstwieje. Jednak czerstwy chleb wciąż może nadawać się na pyszne kanapki, wystarczy go odświeżyć. A więc jak odświeżyć chleb?
- Możesz bułki lub chleb zwilżyć wodą i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na kilka minut. To doskonały pomysł na odświeżenie, jeśli lubisz chleb z chrupiącą skórką.
- Pieczywo można też zwilżyć mlekiem i podgrzać w piekarniku. Dzięki temu łatwo stanie się miękki.
- Bułki i chleb można także rozmrozić w kuchence mikrofalowej. Wystarczy owinąć je w lekko zwilżony ręcznik papierowy, a następnie włożyć do kuchenki na kilka sekund (10-15). To sprawdzony sposób, jeśli nie masz dużo czasu, gdyż całość robi się naprawdę szybko.
- Pieczywo da się również odświeżyć w kąpieli wodnej. Do garnka z gotującą się wodą włóż durszlak lub sitko i paruj pieczywo pod przykryciem. Najlepiej używać tego sposobu w przypadku puszystych bułek.
Pieczywo czerstwieje, gdy jest źle przechowywane. To znaczy, że staje się suchy, twardy, a także nieapetyczny. Czerstwienie chleba jest jednym z powodów jego marnowania. Ciężko jest wykorzystać chleb bardzo twardy, zwłaszcza gdy nie jest to chleb krojony. Dlatego warto, jest znać metody jego ponownego odświeżenia.
Oprócz metod odświeżenia chleba dobrze jest również wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać chleb i bułki. To niezwykle ważne, by jak najdłużej cieszyć się jego świeżością. Po pierwsze warto pamiętać, by nie zostawiać pieczywa w foliowych workach. Dzięki temu szybko się psują. Nie powinno się też przechowywać go w lodówce. Choć wiele osób uważa, że to zmniejszy prawdopodobieństwo jego zepsucia, to przy okazji przyspiesza proces czerstwienia. Zamiast tego najlepiej owinąć chleb w ściereczkę, zwłaszcza lnianą lub bawełnianą. Sprawdzi się również papier do pieczenia.
Jeśli udało ci się zakupić zbyt dużo pieczywa i obawiasz się, że się zmarnuje, można je odpowiednio zabezpieczyć. Po pierwsze, wspaniale sprawdza się jego przechowywanie w specjalnym worku bawełnianym, z drugiej strony można go też zamrażać. Pamiętaj jednak, że raz zamrożony chleb nie może być później ponownie zamrażany. Dlatego najlepiej przed mrożeniem podzielić pieczywo na mniejsze porcje. Możesz od razu pokroić je na kromki lub pomrozić w mniejszych częściach. Chleb należy szczelnie zapakować do woreczka. Możesz użyć woreczka strunowego z zapięciem, dzięki któremu łatwo zabezpieczysz pieczywo. Jeśli chcesz je rozmrozić w łatwy sposób, możesz do tego użyć piekarnik lub toster.
Choć czerstwy chleb nie nadaje się do kanapek, to jednak wciąż można użyć go do innych potraw. Nie trzeba go wyrzucać. Jeśli zastanawiasz się, co pysznego można przygotować na bazie czerstwego chleba, to poniżej znajdziesz najlepsze pomysły:
- tosty,
- grzanki,
- tosty francuskie,
- kwas chlebowy,
- zagęszczacz do sosów i zup.
Teraz gdy już wiesz, jak w prosty sposób odświeżyć chleb możesz zapobiec jego marnowaniu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również zadbasz o środowisko.