Jak odkamienić czajnik octem?

Jak odkamienić czajnik octem
Jak odkamienić czajnik octem
ikona podziel się
Opublikowano: 17.05.2023 r., 12:26 | Autor: Patrycja Czerwiak

Kamień w czajniku to problem twardej wody. Jest nie tylko nieestetyczny, ale może też uszkadzać sprzęt. Można sobie jednak z nim poradzić prostą domową metodą - przy pomocy roztworu z octem. A więc jak odkamienić czajnik octem?

  1. W misce zmieszaj w proporcji 1:1 ocet z wodą. Najlepiej zmieszaj 1 szklankę octu z 1 szklanką wody.
  2. Roztwór wlej do czajnika i zagotuj.
  3. Odczekaj 60 minut.
  4. Roztwór wylej.
  5. By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kilkukrotnie zagotuj samą wodę.

Jak odkamienić czajnik octem? Co jeszcze warto wiedzieć?

Kamień w czajniku to problem twardej wody. Jest nie tylko nieestetyczny, ale może też uszkadzać sprzęt. Można sobie jednak z nim poradzić prostą domową metodą - przy pomocy roztworu z octem. A więc jak odkamienić czajnik octem? Poniżej sprawdzony sposób:

  1. W misce zmieszaj w proporcji 1:1 ocet z wodą. Najlepiej zmieszaj 1 szklankę octu z 1 szklanką wody.
  2. Roztwór wlej do czajnika i zagotuj.
  3. Odczekaj 60 minut.
  4. Roztwór wylej.
  5. By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kilkukrotnie zagotuj samą wodę.

To dobry pomysł na usuwanie kamienia w czajniku. Najlepszy do tego zadania będzie ocet spirytusowy. Wiele osób zastanawia się czy octem spirytusowym nie uszkodzi się sprzętu. Nie, czajnik elektryczny spokojnie przetrwa domową próbę odkamieniania za pomocą octu. Co więcej, jest to sposób niezwykle delikatny i niezwykle skuteczny, dlatego jest bardzo polecany.

Teraz, gdy wiesz już jak odkamienić czajnik szybko i łatwo, możesz wykorzystać ten sposób na co dzień. W przypadku bardzo twardej wody należy to robić regularnie, by zachować sprzęt domowy w jak najlepszym stanie.

Czym jest kamień? Kamień w czajniku to wytrącający się osad. Jest on najczęściej spowodowany twardą wodą z kranu. Minerały osadzające się na dnie powodują, że przegotowana woda często ma nieprzyjemny posmak, który negatywnie wpływa na jakość przyrządzonego napoju. Podczas nalewania wody można także często zauważyć pływające cząstki, które wyglądają nieestetycznie, większość ludzi ma również problem, gdy dostają się do herbaty, czy kawy. Choć nie są szkodliwe, to jednak nie mają dobrego smaku.

Dlaczego należy usuwać kamień w czajniku? Woda z kranu, którą gotujemy w czajniku, może zawierać różne minerały, jak na przykład węglan wapnia czy węglan magnezu. To one zwiększają twardość wody i odpowiedzialne są za powstawanie osadu na grzałce i innych elementach. Częste odkamienianie czajnika sprawia, że napoje są smaczniejsze i zdrowsze, a urządzenie niezawodne. Kamień może bowiem spowodować awarię domowego sprzętu. Urządzenie pokryte kamieniem często zużywa również więcej energii elektrycznej. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o mniejsze zużycie prądu, zdecydowanie dobrze jest pamiętać o regularnym jego czyszczeniu.

Oprócz usuwania kamienia za pomocą octu można użyć różnych metod:

  • Kwaskiem cytrynowym.
  • Wywarem z ziemniaków.
  • Sodą oczyszczoną.
  • Produktami chemicznymi.

Ostatnia opcja jest najszybciej działająca, jednak najbardziej nieekologiczna. Produkty chemiczne przygotowane do odkamieniania czajnika są dość silne, więc trzeba dobrze później oczyścić domowy sprzęt. Lepiej skorzystać z domowych metod, gdyż są bezpieczniejsze, łatwiejsze, a przy okazji bardziej przyjazne dla środowiska. Przy okazji na pewno znajdziesz je w swojej spiżarni.

Oprócz sprawdzonych metod opisanych wyżej można stosować środki zapobiegawcze w postaci filtrów, które możesz zamontować pod zlewem lub zainwestować w centralny zmiękczacz wody. Jednak metody te są dość drogie, więc nie każdy może sobie pozwolić na takie inwestycje. Zamiast tego można od czasu do czasu sięgać po proste triki na odkamienianie.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto