Jak oczyścić kurki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kurka – grzyb o właściwej nazwie pieprznik jadalny pojawia się już w czerwcu. Niekiedy kurka bywa nazywana "grzybem żydowskim", ponieważ jest koszerna, a więc może być spożywana przez ortodoksyjnych Żydów przestrzegających praw związanych z pokarmami oraz sposobami ich przygotowania. Kurki mają dużą zawartość wody, co powoduje, że są niskokaloryczne. 100 g świeżych grzybów dostarcza około 60 kcal. Mają dość dużą zawartość wartościowego białka, błonnika, beta-karotenu oraz witamin z grupy B, szczególnie witaminy B1. Kurki od czasów starożytnych były szeroko stosowane w medycynie ludowej jako środek, który polepsza pracę wątroby, narządu wzroku, łagodzi zapalenie spojówek, a także podwyższa odporność na choroby infekcyjne.
Charakterystyczną cechą kurki jest jej brązowy kapelusz, który w zależności od wielkości ma falisty brzeg. Ponadto grzyb jest stabilny i suchy. Szczególnie lubi rosnąć na glebach piaszczystych od końca maja, czasami nawet do października. Kurki występują w lasach sosnowych i pod jodłami. Mają szczególny wygląd, często jasnozłotożółty i lejkowaty kształt oraz wyraźny profil smakowy z ziemistymi, pieprzowymi nutami smakowymi i słabym brzoskwiniowym zapachem.
By użyć kurki w jakimkolwiek przepisie najpierw trzeba je odpowiednio przygotować, czyli oczyścić. Czyszczenie kurek wydaje się dość trudne, to dlatego, że mają one sporo blaszek, w które lubią wchodzić różne zanieczyszczenia z lasu. Jednak istnieje prosty sposób na to jak najlepiej wyczyścić świeże leśne grzyby.
A więc jak oczyścić kurki przed gotowaniem? Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- Kurki wyczyść drobną szczoteczką z igieł, mchu i piasku.
- Kurki możesz wyczyścić kawałkiem mokrego ręcznika papierowego.
- Grzyby możesz moczyć w lekko osolonym wrzątku z dodatkiem soli. Dzięki temu zanieczyszczenia opadną na dno.
Ostatnia opcja to sprawdzony przepis na czyste kurki. By uzyskać pewność, że są już czyste, wystarczy powtórzyć tę czynność kilka razy.
Zastanawiasz się jak obrać kurki? Nie trzeba tego wcale robić. Wystarczy tylko oczyścić je z zanieczyszczeń, a potem można poddawać je obróbce termicznej. Dzięki temu grzyby te można przygotować szybko i łatwo. Ciekawym sposobem jest zanurzenie kurek w osolonym wrzątku. Wysoka temperatura wody sprawia, że na powierzchni grzyba wydziela się śluzowata substancja, która ułatwia usuwanie zanieczyszczeń oraz zapobiega utracie smaku. Po kilku chwilach we wrzątku oraz zamieszaniu grzybów większość ziemi, piasku oraz innych zabrudzeń opadnie na dno miski. Aby przyspieszyć opadanie ziemi zamieszaj całość, by lekko zawirowała i odczekaj, aż wszystko opadnie na dno. Z wody najłatwiej wyjąć kurki przy pomocy łyżki cedzakowej lub sitka.
Jaki jest najlepszy pomysł na kurki? Możesz użyć ich w naprawdę wielu ciekawych potrawach:
- jajecznicy z kurkami,
- przygotować z nich sos,
- dodać do risotto,
- zjadać na toście,
- zrobić zupę.
Więcej pomysłów na użycie kurek znajdziesz w podanych na tej stronie propozycjach. Kurki to grzyby, które charakteryzuje naprawdę ciekawy smak i mocny aromat, dzięki temu idealnie wzbogacają każde danie.