Jak oczyścić krewetki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli kupujesz krewetki w sklepie, to zwykle nie są one oczyszczone. Oczyszczanie jest niezwykle ważne, jeśli chcesz zadbać o ich dobry smak. A więc jak oczyścić krewetki? Oto sprawdzony przepis:
- Krewetki dokładnie opłucz pod bieżącą wodą.
- Jeśli krewetka posiada główkę, odetnij ją.
- Jak zdjąć pancerz? Pancerzyk krewetki najlepiej przeciąć po stronie brzusznej, a potem zdjąć go lekko, wraz z odnóżami.
- Następnie natnij krewetkę wzdłuż grzbietu, rozchyl mięso i wyciągnij przewód pokarmowy - cienką ciemną niteczkę.
Wiele osób nie kupuje świeżych krewetek z obawy na to jak obrać i wyczyścić ją. Jednak krewetkę można przygotować do dalszej obróbki naprawdę szybko. Czyszczenie krewetek nie jest umiejętnością skomplikowaną. Najlepiej potrenować kilka razy, by później z łatwością sobie z nimi radzić. Najlepiej sprawdzają się do obierania duże krewetki, które w łatwy sposób można obrać z pancerza. Najpopularniejsze w Polsce to krewetki królewskie i tygrysie. Idealnie komponują się one w wielu daniach.
Krewetki to jedne z najpopularniejszych owoców morza. Są cenione nie tylko ze względu na wyśmienity smak, ale również wartości odżywcze. Jeszcze do niedawna sporadycznie pojawiały się w naszych kuchniach, ale teraz coraz częściej trafiają na talerze. Są bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka, witamin z grupy B oraz cennych składników mineralnych. Oprócz tego są lekkostrawne i znane ze swoich afrodyzjakalnych właściwości.
Obieranie krewetek jest niezwykle istotną czynnością przed ich obróbką termiczną. Jednak bardzo często wzbudza pewien lęk. Wiele osób zastanawia się, które konkretnie części powinny zostać obrane, a które można zjeść. Na kruchych pancerzach, które posiadają, można połamać sobie zęby. Nie nadają się do zjedzenia i mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Najważniejsze do usunięcia są jednak jelita krewetki. To one wpływają na smak tych skorupiaków, jeżeli się ich nie pozbędziecie, to potrawa może być zwyczajnie gorzka i niesmaczna.
Część osób zastanawia się, czy krewetki koktajlowe również należy obrać. Na niektórych stronach można się bowiem spotkać z poradą, że nie należy tego robić. Nie jest to jednak prawda. Krewetki, również koktajlowe lepiej jest obierać, by pobyć się gorzkiego posmaku.
Jeśli jednak obawiasz się, że czyszczenie krewetek nie jest dla ciebie, możesz spokojnie sięgnąć po krewetki mrożone oraz gotowane. Dzięki temu ominiesz proces obierania, a będziesz cieszyć się smacznymi krewetkami, przygotowanymi w kilka chwil.
Czy krewetki są zdrowe? Krewetki mogą być zdrowym, urozmaiceniem do Twojej codziennej diety. Są nie tylko bogate w witaminy oraz minerały, ale również zawierają dużą ilość pełnowartościowego białka. Spożywanie krewetek może sprzyjać zdrowiu serca oraz mózgu, poprzez zawartość astaksantyny i kwasów tłuszczowych omega-3. Krewetki są doskonałym źródłem wysokowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, którego zawartość w 100 g produktu wynosi aż 18,1 g. Jednocześnie mają niską zawartość tłuszczu (0,8 g na 100 g mięsa) i są lekkostrawne.