Jak oczyścić grzyby? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jak oczyścić grzyby? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Pamiętaj, że jeśli zamierzasz używać grzybów do suszenia, to zrezygnuj z użycia wody. W przypadku gotowania, czy smażenia możesz je płukać. Jednak lepiej jest:
- wyczyścić je drobną szczoteczką z igieł, mchu i piasku;
- wyczyścić je kawałkiem mokrego ręcznika papierowego lub wilgotną ściereczką,
- zeskrobać nożykiem zabrudzenia z powierzchni grzyba.
Grzyby leśne to wspaniały dodatek do wielu dań. Jednak zanim wykorzysta się w pełni ich potencjał, należy odpowiednio je przygotować. Jedną z ważniejszych czynności jest ich odpowiednie oczyszczenie. Grzyby ze względu na specyficzne środowisko, w jakim żyją, pełne są drobnych zanieczyszczeń. Znajdziesz na nich piasek, kawałki gleby, czy igły. Przed przystąpieniem do gotowania należy się więc ich wszystkich pozbyć. Gdy zastanawiamy się jak czyścić grzyby, pierwsza myśl, to tradycyjne mycie grzybów z użyciem wody. To dobry sposób, jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku. Czyszczenie grzybów do suszenia musi odbywać się bez dodatku wody. Grzyby zbyt nasiąknięte wodą będą znacznie dłużej się suszyć. To zwiększa też prawdopodobieństwo niedokładnego wysuszenia, a przy tym możliwości pleśnienia. Zamiast wody w takim wypadku lepiej skorzystać z innych metod. Sprawdzi się na przykład wilgotna szmatka lub ręcznik papierowy i dokładne przemywanie powierzchni grzyba. Jeśli zastanawiasz się jak oporządzić grzyby i oczyścić je z piasku, to w tym wypadku doskonale sprawdzi się pędzelek.
Niezwykle często pojawia się również pytanie, czy trzeba obierać grzyby. Czy trzeba obierać grzyby? Obieranie grzybów jest dość czasochłonne, zwłaszcza po udanym grzybobraniu. Na szczęście nie trzeba obierać wszystkich gatunków, jedynie maślaki (obieranie innych grzybów jest nie tylko zbędne, ale też niewskazane).
Grzyby nieodłącznie kojarzą się z polską kuchnią. Goszczą w niej od dawna. Do dziś w wielu przepisach wykorzystuje się ich smakowe właściwości. Najczęściej wykorzystywane grzyby to:
- prawdziwki,
- kozaki,
- podgrzybki,
- maślaki,
- kanie,
- kurki,
- pieczarki.
Grzyby sprawdzają się w wielu potrawach. Nie masz pomysłu co z nich przygotować? Koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Grzyby doskonale sprawdzają się w:
- daniach z jajkami,
- kremowych sosach,
- smacznym risotto,
- jako dodatek do tostów,
- w zupie,
- we wszelkiego rodzaju farszach.
Grzyby dostarczają jednak nie tylko wspaniałego smaku potrawom. To także naprawdę wspaniałe źródło wielu cennych składników. Choć może się wydawać, że nie są zbyt cennym dodatkiem do diety, jest wręcz przeciwnie. Grzyby są także dobrym źródłem składników mineralnych, głównie potasu, fosforu i magnezu. Zawartość magnezu w grzybach jest zbliżona do zawartości tego pierwiastka w świeżych owocach czy warzywach. Poza tym występują w nich pierwiastki śladowe, takie jak miedź, cynk, żelazo, mangan, molibden i selen. Co więcej, w grzybach znajdują się również związki fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i korzystnie wpływające na układ odpornościowy.